USA SABAH 18 Aralık 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 30 Haziran 2015 Salı 15:12
  • Güncelleme saati: 15:17

ABD'de siyahilerin kiliseleri kundaklanıyor

Güney Carolina'da siyahilerin gittiği kiliseye yapılan ve 9 kişinin hayatına mal olan ırkçı saldırının ardından güneyde bir çok kilisede kundaklama olayı yaşandı

Güney Carolina'daki siyahilerin gittiği tarihi Emanuel Afrika Metodist Episkopal Kilisesi'ne saldırı düzenleyen 21 yaşındaki beyaz Amerikalı Dylan Roof'un 9 kişiyi öldürmesinin ardından diğer güney eyaletlerinde de siyahilerin kiliselerinde kundaklama olayları yaşandı.

Yurttaşlık hakları kuruluşu Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi, geçen bir hafta içinde 6 kilisenin çıkan yangın sonucunda büyük zarar gördüğünü bildirdi.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar İdaresi'nin yangın olaylarının sorumlularının ortaya çıkarılması için çalışmalarını sürdürürken, Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi, olayların tesadüf olmadığını ve nefret suçu olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

21 Haziran'da Tennesse 'nin Knoxville şehrindeki College Hill Yedinci Gün Adventist Kilisesi ve kiliseye ait bir kamyonet, çıkan yangın sonucunda zarar gördü. Polisin yerel televizyon kanalı WATE-TV'ye yaptığı açıklamada, saldırıyla ilgili soruşturma açıldığı fakat saldırının "nefret suçu" olarak değerlendirilmediği ifade edildi.

23 Haziran'da Georgia'nın Macon kentindeki Tanrı'nın Mesih Gücü Kilisesi'nde de yangın çıktı. Polis yetkilileri, yangının kundaklama sonucunda meydana geldiğini kaydetti.

Huffington Post araştırmasına göre, 1956 yılından bu yana ABD'de 91 silahlı saldırı, bombalama, kundaklama ve vandalizm olayı yaşandı. Bunlar arasında en fazla yankı uyandıranı, 1963 yılında Yurttaşlık Hareketi'nin güçlendiği yıllarda Alabama'nın Birmingham kentindeki siyahilerin gittiği 16th Street Baptist Kilisesi'ne düzenlenen ve 4 kız çocuğunun öldürülmesiyle sonuçlanan saldırı olmuştu.

ABD'de güneyde siyahilerin kiliselerine yönelik şiddetin geçmişi, 1822'e kadar uzanıyor. 1791'de köle ve kölelikten kurtulmuş siyahiler tarafından oluşturulan ve 17 Haziran'da saldırıya uğrayan Charleston'daki Emanuel AME Kilisesi 1822'de ateşe verilirken, kurucularından biri infaz edilmişti.
(AA)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU