USA SABAH 13 Kasım 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 11 Mayıs 2015 Pazartesi 16:00
  • Güncelleme saati: 16:00

"Irkçı muameleye maruz kaldık"

ABD’nin First Lady’si Michele Obama, 2008’de eşinin başkanlık kampanyası sırasında ırkçı muamaleye maruz kaldığını açıkladı

Çoğunluğu siyahilerin oluşturduğu Tuskegee Üniversitesi'nin mezuniyet töreninde konuşan First Lady, ırkçı yargıların eşinin 2008'deki ilk başkanlık kampanyasına zarar vermesinden korktuğunu ve kendisi hakkında söylenenlerin kızlarının kulağına gitmesinden endişe ettiğini açıkladı.

Eşinin iki dönemdir yürüttüğü başkanlık görevi sırasında ırkçılıkla ilgili konuşmayı pek tercih etmeyen Obama, ABD'nin ilk siyahi First Lady'si olarak, pek çok soru, önyargı ve spekülasyonla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Barack Obama'nın 2008'deki kampanyası sırasında New Yorker dergisinin kapağa koyduğu omzunda bir tüfek ve afro saçlarıyla bir radikal ve terörist olarak resmedildiği karikatüründen bahseden First Lady, "Karikatürün hiciv olduğunu biliyordum ama dürüst olmak gerekirse şaşırdım ve insanların beni gerçekten o resimdeki gibi görüp görmediğini merak ettim" dedi.


Fox tv başta olmak üzere Amerikan medyasının kendisi hakkında kullandığı çirkin sözleri de anımsatan Obama, " O zamanlar insanların hakkımdaki düşünceleri yüzünden uykusuz geceler geçiriyordum, bir yandan eşimin başkanlığı kazanmasının onları ne kadar inciteceğini merak edip bir yandan da kızlarımın anneleri hakkında söylenenleri duymalarından endişe ediyordum. Fakat bir süre sonra bütün bunları yok sayıp kendime dürüst davrandım, geri kalan her şey kendiliğinden yoluna girdi" dedi.

Mezunları "önünüzde uzanan, kolay bir yol değil" diye uyaran Obama, "özellikle sizin ve benim gibiler için bu, hiç bir zaman kolay olmadı. Tüm bu yaşadığımız ilerlemelere rağmen, bu eski moda sorun çok tembel ve hiç bir zaman yok olup gitmedi. İnsanlar kısıtlı dünya görüşleriyle sizin küçük bir parçanızı görüp onun üzerinden yargılayacaklar. Ben ve eşim bunun ne kadar sinir bozucu olduğunu çok iyi biiliyoruz. Bütün bu küçümsemeler; sokakta karşı karşıya kaldığımızda güvenliğinden endişe edenler, mağazada hırsızlık yapacağımızdan şüphelenen çalışanlar, sadece hizmetçi olarak kalmamız gerektiğini düşünenler zekamızı, dürüstlüğümüzü ve hatta bu ülkeye olan bağlılığımızı dahi sorguladılar. Ve bütün bu aşağılamaların yanında sebepsiz yere polis tarafından durdurulup sorgulanmanın, iş başvurunuzun 'gözden kaçırılması'nın, çocuklarınızın okuldakilerle asla eşit olamayacağını bilmenin acısıyla kıyaslanamayacağını; ne kadar iyi bir ebeveyn, vatandaş ya da iyi bir insan olursanız olun bazıları için bunun asla yeterli olmayacağının farkındayım. Köklerde yatan bu algılar nedeniyle pek çok insanın morali bozuldu ve kendisini görünmez hissediyor. Bu duygular Baltimore ve Ferguson'daki olaylarda önemli bir rol oynadı" dedi.

(USASABAH)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU