USA SABAH 22 Ekim 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 23 Mart 2015 Pazartesi 09:56
  • Güncelleme saati: 09:59

CIA'den İran'a müzakere tehtidi

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı John Brennan, İran ile nükleer müzakerelere ilişkin, "Bence, İran, anlaşmaya varmaması halinde bunun muazzam bedel ve sonuçları olacağının farkında" dedi

Brennan, Amerikan Fox News televizyonunda katıldığı programda, terör örgütü DAEŞ'in sunduğunun bir dini ideoloji değil, şiddet ideolojisi olduğunu belirtti.

Dünya genelindeki Müslümanların çoğunluğunun DAEŞ'in eylemlerini reddettiğine ve kınadığına dikkati çeken Brennan, "Bu nedenle onlara hiçbir şekilde dini meşruluk vermemeliyiz" ifadesini kullandı.

İran'ın Irak'ta DAEŞ'e karşı bazı operasyonlara destek vermesiyle ilgili soru üzerine Brennan, Ortadoğu'da DAEŞ'ın varlığının hem ABD hem İran'ın çıkarlarına ters olduğunu söyledi.

Brennan, DAEŞ'in daha fazla ilerlemesini durdurmanın İran'ın da çıkarlarına olduğunu ancak İran'ı müttefik olarak tanımlayamayacaklarını vurguladı. Brennan, "Benim söylemeye çalıştığım, İran'ın Irak'ta kendi çıkarlarını izlediği, bunların bir kısmının DAEŞ ile mücadeleyi de içerdiği" değerlendirmesini yaptı.

Brennan, "ABD'nin İran'ın Irak'ta daha büyük bir rol oynamasına izin verdiği" eleştirilerini ise reddetti.

"Muazzam sonuçları olur"


Brennan, İran ile nükleer müzakerelere ilişkin değerlendirmesinde, "Bence, İran, anlaşmaya varmaması halinde bunun muazzam bedel ve sonuçları olacağının farkında" dedi.

İran'ın nükleer silah elde etmesini önlemek için ABD'nin elinde birçok seçenek bulunduğuna işaret eden Brennan, "Dolayısıyla bu yoldan gitmeye (anlaşmadan çıkma) karar verirlerse bunun sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu biliyorlar" diye konuştu.

Anlaşma olması halinde, İran'ın hala gizliden gizliye nükleer silah elde etmeye çalışıp çalışmadığından nasıl emin olacaklarına yönelik soru üzerine Brennan, bu konunun İran'a güvenmekle ilgili olmadığını belirterek, şu anda İran'ın söylediklerini daha iyi teyit edebildiklerini ve istihbarat servisinin kapasitesinin bu konuda yeterli olduğunu bildirdi.

(SABAH)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU