USA SABAH 20 Ekim 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 10 Şubat 2015 Salı 11:15
  • Güncelleme saati: 11:17

'Ukrayna krizi'ni görüştüler

Beyaz Saray'da bir araya gelen Obama ve Merkel, İran'la yürütülen nükleer müzakerelerden Ukrayna ve Yunanistan krizine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu

ABD Başkanı Obama, ilk olarak İran'la yürütülen müzakerelerle ilgili yaptığı konuşmada, 'İran'ın bir karar vermesi gerekiyor' dedi. P5+1 ülkelerinin İran'la yürüttüğü müzakerelerde İran'ın barışçıl nükleer gücüne izin verdiğini ifade eden Obama, 'Fakat nükleer silah üretimine ilişkin sürece izim veremeyiz' dedi. Obama, İran'ın sunulan anlaşmaları kabul etmemesi halinde verilecek ek sürenin de herhangi bir yarar oluşturmayacağını ifade etti.

Silah yardımı seçenekler arasında

Obama Ukrayna'daki müzakerelerle ilgili olarak da, 'AB ve ABD bu konuda tembel bir şekilde beklemedi. Biz büyük efor sarf ettik ve bu durumu çözmeyi denedik' dedi. Obama, diplomatik yollardan barış için çabalayacaklarını, diplomasi başarısız olduğu takdirde silah yardımı konusunun seçenekler arasında olduğunu söyledi. Ancak ABD lideri, bu konuda henüz kararını vermediklerini de bildirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Ukrayna'nın doğusunda yaşanan son gelişmeler ilgili olarak dünyanın sürekli diplomatik çözüm için uğraş vermesi gerektiğini ifade etti. Merkel, 'Minsk görüşmelerinde barış olacağına dair garanti veremeyiz. Ama yine de denemeliyiz' dedi.

Angela'yı davet etmezdik

Obama, "Almanya'da da seçimlere iki hafta kalsaydı Angela'yı da davet etmezdik, o da zaten talepte bulunmazdı. Bizim çalışma şeklimiz böyle. ABD ve İsrail ilişkileri de belirli bir partiye bağlı değil, ilişkilerimiz partilerin ötesinde bir ilişki" dedi.

Seçim sonrası Yunanistan'ın son durumuyla ilgili de konuşan Merkel, Çarşamba günü Euro bölgesi toplantısı olacağını ve burada Yunanistan'ın masaya ne koyacağını göreceklerini ifade etti. Yunanistan'ın AB'de kalmasını istediklerini kaydeden Merkel, 'Yunanistan'ın sürdürülebilir bir öneriyle gelmesini bekleyeceğim. Sonrasında bu konu üzerinde konuşacağız' dedi.

(Ajanslar)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU