USA SABAH 19 Aralık 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 13 Kasım 2014 Perşembe 20:34
  • Güncelleme saati: 20:56

Obama Türkiye'nin dediğine geldi

CNN'e göre ABD Başkanı Obama, Suriye'de Esad gitmeden IŞİD'in yenilemeyeceğinin farkına vardı. Masada Türkiye'nin uzun süredir gündeme getirdiği uçuşa yasak bölge ve muhaliflerin eğitimi var.

Türkiye'nin Suriye politikasına uzun süre direnen ve Beşar Esad'ın geleceği konusunda açık bir politika ortaya koymamakla eleştirilen ABD Başkanı Barack Obama'nın çark ettiği ortaya çıktı. Obama'nın Suriye'de politik geçiş olmadan IŞİD'e karşı başarılı olamayacağını sonucuna vardığı ileri sürüldü. CNN'e konuşan ABD'li yetkililer, Obama'nın IŞİD stratejisini değiştirmek istediğini ve bu yüzden Ulusal Güvenlik Konseyi'ne yeni bir çalışma yapılması talimatı verdiğini söyledi. Sadece geçen hafta Beyaz Saray'da konuyla ilgili Obama'nın başkanlık ettiği dört toplantı düzenlendi ve IŞİD stratejisi ile Suriye stratejisi uyuşturulmaya çalışıldı. Obama'daki söz konusu politika değişikliğinin gerekçesi olarak Suriye'de IŞİD'e karşı savaşması gerektiği ifade edilen Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yeterli desteği alamadığı için başarısız olması gösteriliyor. ÖSO'nun son haftalarda aldığı yenilgiler IŞİD'in Suriye'de zayıflamak yerine güçlendiği ve burayı merkez olarak kullanarak Irak'a saldırdığı görüntüsünü güçlendirdi. Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey, Suriye politikasının değiştiği haberlerini reddederken, önceliklerinin hala IŞİD olduğunu söyledi ve ekledi: "Esad Suriye'deki radikaller için çekim alanı oluşturuyor"

Uçuşa yasak bölge

Obama'nın Ulusal Güvenlik Takımı'nın tartıştığı yeni çözüm önerilerinden biri olarak Türkiye sınırı ve çevresini "uçuşa yasak bölge" olarak ilan etmek bulunuyor. Türkiye 2011 yılından beri gerçekleşen görüşmelerde söz konusu teklifi ABD'li muhataplarına iletiyordu. Obama'nın ekibi uçuşa yasak bölge ile birlikte "ılımlı" muhalefete ekipman verilmesi, eğitilmesi ve büyümesi için gerekli imkanları da sağlamayı planlıyor. Kongre'den 500 milyon dolar bütçe isteyen Obama, bir yılda 5 bin muhalifi tam teçhizatlı bir şekilde yetiştirmeyi amaçlıyor. Söz konusu program açıklanalı 4 ay olsa da henüz Pentagon hiçbir adım atmış değil.

(SABAH)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU