USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 25 Ağustos 2014 Pazartesi 12:23
  • Güncelleme saati: 12:24

California'da şiddetli deprem: 6'sı ağır en az 120 yaralı

California'ya bağlı San Francisco şehrinde meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki depremde 120 kişi yaralandı.

San Francisco'nun Bay Area, NAPA Vadisi merkezinde dün sabaha karşı meydana gelen deprem, yaklaşık 25-30 saniye sürdü. Bölgede yaşayan 106 bin kişi tarafından şiddetli şekilde hissedilen depremde 6'sı ağır olmak üzere 120 kişi yaralandı. Deprem ev, işyerleri ve şarap üretimi yapan bağlarda hasara yol açarken yollarda da çatlaklara neden oldu. Şehre su sağlayan ana su vanalarında kırılmalar ile doğalgaz borusu hatlarında sızıntılar tespit edildi. Depremin meydana geldiği bölgede tehlike oluşturan bölgelerden vatandaşlar tahliye edilirken ilk yardım çalışmaları devam ediyor.

Napa İtfaiye Teşkilatı Operasyonlar Şefi John Callanan, yaptığı açıklamada, kentte deprem nedeniyle çıkan 6 yangına müdahale ettiklerini kaydederek, yaralıların hastanelere taşınması ve evlerde mahsur kalan olup olmadığı konusundaki arama çalışmalarının kurumun kaynaklarını tükenme noktasına getirdiğini söyledi.

Ağır yaralananlar arasında bir çocuğun da bulunduğunu kaydeden Callanan, deprem sonucu şömineden fırlayan bir parçanın başına çarpması sonucu yaralanan çocuğun hava yoluyla nörolojik değerlendirmeden geçirilmesi için uzman hastaneye nakledildiğini anlattı.

Napa kentinde aralarında bölge adliye sarayının da bulunduğu 3 tarihi binada hasar meydana geldiğini, kent merkezindeki 2 ticari binanın da ciddi şekilde zarar gördüğünü belirten yetkililer, köprüler, binalar ve karayollarındaki hasarı belirleme çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezinden yapılan açıklamada, 10,7 kilometre derinlikte meydana gelen depremin merkez üssünün Napa'nın 9 kilometre güneyi olduğu bildirildi. Açıklamada, depremin yerel saatle 03.20'de meydana geldiği ifade edildi.

(AA)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU