USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 24 Temmuz 2014 Perşembe 18:18
  • Güncelleme saati: 18:22

"Gülen ABD'yi bağışla satın alıyor"

ABD merkezli popüler haber sitesi Buzzfeed, Fethullah Gülen grubunun ülkedeki takipçilerini kullanarak Kongre üyelerine büyük bağışlarda bulunduğunu ve bu şekilde ülkede etki alanını genişletmeye çalıştığını yazdı.

Gülen grubunun ABD'deki okul ve enstitü ağıyla iyi bir şekilde organize olduğu ve Amerikan siyasetinde etkisini derinleştirmek için çabalarını artırdığı belirtilen haberde, "liberal demokrat Kongre üyeleri Yvette Clarke, Sheila Jackson Lee, Al Green'den muhafazakâr milletvekilleri Ted Poe ve Pete Olson'a kadar pek çok isim Gülen bağlantılı bağışçılardan destek aldı. Her ne kadar Gülen grubu bu bağışların emirle olmadığını söylese de 2010 yılında Gülen'in Kongre üyelerine bağış yapan takipçileriyle buluşmayı vadettiği Wall Street Journal gazetesinde yer almıştı. Gülen sonra bu ifadeyi de reddetti" dendi.

Buzzfeed'in hazırladığı rapora göre Gülen grubu sadece Teksas Milletvekili Sheila Jackson'a Ekim 2013'te 23 bin dolar bağışta bulunmuş. Gülen bağlantılı Harmony okullarında çalışan Metin Ekren, hem Cumhuriyetçilere hem de Demokratlara bağış yaptığını söylerken, okulun finans müdürü Erdal Çağlar bağışını Demokrat Sheila Jackson'a yapmış. Gerekçe olaraksa Jackson'ın gruba yeni bir okul açması için yardımcı olmaya çalışmasını gösteriyor.

New York'ta Gülen grubuna mensup Türk esnafla yapılan görüşmelerde ise bir çoğunun bağışları emirle yapmadıklarını söyledikleri fakat tam olarak hangi kişiye para verdikleri sorulunca isimleri hatırlamakta güçlük çektikleri belirtildi.

Kongre üyeleri: Haberimiz yok

Buzzfeed'e konuşan milletvekillerinin sözcüleri ise kendilerine her yıl binlerce kişinin bağış yaptığını ve bu bağışların Gülen grubu tarafından yapıldığını bilmediklerini söyledi. Gülen grubundan 30 kişinin bağışta bulunduğu Kongre üyesi Henry Cuellar'in ofisi "bağışların özellikle o gruptan gelip gelmediğini kontrol etmedik" dedi. Habere göre Gülen grubu bağışlara 2007 yılında Ermeni soykırımı yasa tasarısına karşı olarak lobi faaliyetleri yapmak amacıyla başlamış.

Gülen cemaatinin son 8 yılda onlarca Amerikalı siyasetçiye toplam 1.5 milyon dolar bağış yaptığı belirtiliyor. Bağış yapılan isimler arasında Başkan Obama, Hillary Clinton ve Türkiye karşıtı Teksas Valisi Rick Perry de var.

(SABAH)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU