USA SABAH 18 Aralık 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 03 Haziran 2014 Salı 00:44
  • Güncelleme saati: 08:45

Gazeteci kaynağını açıklamazsa hapse girecek

Anayasa Mahkemesi, New York Times muhabiri James Risen'ın itirazını reddederek, bir casusluk davasında gizli gazetecilik kaynaklarını açıklamasına hükmetti

ABD'de gazetecileri rahatsız eden gelişmeler yaşanıyor. Anayasa Mahkemesi, New York Times muhabiri ve istihbarat uzmanı, yazar James Risen'ın itirazını reddederek, gazetecilik kaynaklarını açıklamasına hükmetti.

Aralık 2010'da ABD Adalet Bakanlığı, eski CIA ajanı Jeffrey Sterling hakkında gizli bilgi ve belge sızdırdığı gerekçesiyle Risen hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Mahkemenin kaynaklarını açıklaması yönündeki kararının ardından Risen, temyize başvurmuştu.

James Risen 2006 yılında, Bush yönetiminin CIA'i kanunsuz olarak nasıl kullandığını anlatan ve büyük ilgi gören "State of War" adlı bir kitap yayımlamıştı. Kitabın özellikle Clinton yönetimi sırasında İranlı bilim adamlarına yanlış enformasyon servis edilmesiyle ilgili kısmı büyük yankı uyandırmıştı.

Kitaba göre, CIA, Rusya'da kendileri için çalışan çift taraflı bir ajanı kullanarak, İranlılara hatalı nükleer bomba tetikleme mekanizmasının planlarını servis etmeyi amaçlıyordu. Ancak, kitapta, söz konusu operasyonun büyük bir sorumsuzlukla icra edilmesinden dolayı, esasen İranlılara, ellerine geçmemesi gereken bir bilginin sızmış olabileceği öne sürülüyor.

ABD'de son 30 yılda yaklaşık 20 gazeteci, kaynaklarını açıklamayı reddettiği için hapse girdi. Risen mahkemeye ifade vermeyerek kaynaklarını açıklamazsa, hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

(USA SABAH)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU