USA SABAH 21 Kasım 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 07 Mayıs 2014 Çarşamba 11:31
  • Güncelleme saati: 11:31

Müzakereler durmadı

İsrail Cumhurbaşkanı Peres, Filistin ile İsrail arasında askıya alınan barış görüşmelerine yönelik, "Umutlarımızı kaybetmemeliyiz, inanıyorum ki müzakereler kesildi ama durmadı" dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İsrail'in 66'ncı kuruluş yıl dönümü nedeniyle ülkede görev yapan yabancı ülke büyükelçilerine cumhurbaşkanlığı köşkünde verdiği resepsiyon verdi.

Peres, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Filistin ve İsrail arasında askıya alınan barış görüşmelerine ilişkin şunları kaydetti:

"Barışı sizler de en az bizler kadar önemsiyorsunuz. Gazze, bugün barış önündeki en büyük engeldir. Ortadoğu Dörtlüsü Quartet'in (BM, ABD, Rusya ve Avrupa Birliği) eğer şartlarını kabul ederlerse birleşmelerine (Hamas ve Fetih) karşı değiliz. Diplomasi, inanıyorum ki süreci kolaylaştırarak umut verici bir şekilde hiç bilinmeyen bir anda yolları yapabilir."

İsrail'in barış arayışlarına devam edeceğine dikkati çeken Peres, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Umutlarımızı kaybetmemeliyiz, müzakereleri sürdürmeliyiz. İnanıyorum ki müzakereler kesildi ama durmadı. Müzakereleri yenilemeliyiz ve inanıyorum ki yenilenecek, hiçbirimizin bundan daha iyi bir alternatifi yok. Hiçbirimiz diğer taraf olmadan bir barış yapamayız. Barış yaparken aranızda farklılıklar olabilir ve açılış pozisyonunun nihai sondaki gibi olması normaldir."

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman ise Hamas'ın Ortadoğu Dörtlüsü Quartet'ın üç şartını yerine getirmesini beklediklerini söyledi.

Liberman, "Şiddeti bırakmalılar, İsrail devletini tanımalılar, bundan önceki tüm imzalanan anlaşmaları kabul etmeliler. Buna ek olarak iki konuda Filistinlilere taviz verilemez. İsrail'in Yahudilerin anavatanı olduğu ve ayrılan Filistinlilere sözde geri dönüş hakkı" dedi.

Hamas ile Fetih birleşmesi sonrası Filistin'de yapılacak seçimler sonucunda tüm Batı Şeria'yı Hamas'ın ele geçireceğini ileri süren Liberman, "Batı Şeria'nın yeni bir Gazze olmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.(AA)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU