USA SABAH 15 Aralık 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 07 Mayıs 2014 Çarşamba 14:11
  • Güncelleme saati: 14:11

FBI ajanı çıktı

Pakistan'ın Karaçi havaalanında önceki gün gözaltına alınan Amerikan vatandaşının, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) görevlisi olduğu ortaya çıktı.

Karaçi'den İslamabad'a gitmek üzere uçakta yer ayırtan Joel Cox adlı Amerikan vatandaşı, bagajında 9 milimetrelik tabanca ve 15 mermi bulunduğunun anlaşılması üzerine havaalanı güvenlik görevlilerince göz altına alınmıştı.

Konu hakkında bilgi veren Pakistanlı yetkili, "Joel Cox, Pakistan'a birkaç ay önce tayin edilmiş olan bir FBI görevlisi" dedi.

Cox'un FBI görevlisi olduğu, üst düzey Pakistan ve Amerikalı yetkililerce dile getirilmişti. Buna karşılık, İslamabad'daki Amerikan Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Pakistan makamlarıyla konuyu çözümlemek için görüşmelerde bulunulduğu ve konu hakkında yorum yapılmayacağı ifade edildi.

AA'ya konuşan Karaçi'deki ABD Konsolosluğu Sözcüsü Andrew Armstrong, Amerikan Büyükelçliği'nin özel hayatın mahremiyeti ilkesi nedeniyle bir Amerikan vatandaşı hakkında kişisel bilgi veremeyeceğini belirtti.

Yerel medyada, yabancılar bürosu kaynaklarına dayanılarak yer alan haberlerde, Amerikan Büyükelçiliği'nin, mahkemenin 10 Mayıs'ta yapılacak duruşmaya kadar polis gözetiminde tutulmasına karar verdiği Cox için devreye girdiği bildiriliyor. Haberlerde, Amerikan Büyükelçliği'nin Cox'u büyükelçilik çalışanı olduğunu belirterek kendisine diplomatik dokunulmazlık verilmesi için girişim başlattığı ifade ediliyor.

Cox, Pakistan makamlarınca soğuk savaş sonrasında gözaltına alınan ikinci Amerikan istihbarat görevlisi oldu. Raymond Davis adlı Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü (CIA) görevlisi de Mart 2011'de Lahor kentinin kuzeydoğusunda, 3 Pakistanlıyı öldürdüğü iddiasıyla göz altına alınmış ancak daha sonra serbest bırakılmıştı.
(AA)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU