USA SABAH 17 Ekim 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 01 Mayıs 2014 Perşembe 11:38
  • Güncelleme saati: 11:38

İdam kararlarını durdurun!

Türkiye'den 43 üniversitenin rektörü, Mısır'da darbe karşıtı 683 kişiye verilen idam cezalarını karara bağlayacak Mısır Müftüsü'ne mektup yazarak uyarılarda bulundu.

Mısır yargısının toplu idam kararlarına dünyanın tepkisi büyüyor. Türkiye'deki 43 üniversitenin rektörü, 683 darbe karşıtının idamını öngören kararı onaylaması beklenen Mısır Müftüsü Abdülkerim Allam'a bir mektup yazdı.

Mektupta "Masum ve meşru arayışlarını şiddete başvurmadan dile getiren, serbest seçimlerde yaptıkları tercihin arkasında duran sivillerin cezalandırılması hukuken, vicdanen, ahlaken ve dinen kabul edilemez" ifadeleri yer aldı.

Rektörler, Allam'a "Mısır ve İslam dünyasında derin yaralar açacağı aşikar olan infazların durdurulması ve haklarında idam kararı verilen kişilerin affedilerek, onurlarının iade edilmesi konusunda cesur ve adil girişimlerde bulunacağınıza olan inancımızı ifade etmek isteriz" çağrısında bulundu. Mısırlı din adamı Yusuf el Karadavi'nin başkanlığını yaptığı Dünya Müslüman Alimler Birliği de "Özgür Mısır halkının yanında olmalıyız" çağrısında bulundu ve hükmü "darbeyle iş başına gelen yönetimin adaletsiz bir kararı" olarak nitelendirdi.

İdama çarptırılanlar arasında bulunan İhvan Genel Mürşidi Muhammed Bedii ise "darbe yönetiminin varlığını sürdüremeyeceğini" söyledi. Öte yandan Mısır'ın İsmailiyye kentinde darbe karşıtı 21 çocuğa, 6'şar ay ve 2'şer yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. 16 binden fazla tutuklunun ise hapishanelerdeki "kötü muameleyi" protesto etmek için 1 günlük açlık grevine girdiği bildirildi.

Küresel imza kampanyası

Uluslararası Af Örgütü, Mısır'daki ölüm cezalarının adil yargılanma standartlarına uymadığını, sanıkların birçoğunun savunma yapmasına izin verilmediğini bildiren bir duyuru yayınladı ve idam hükümlerini veren kararın yürürlüğünü durdurulması için elektronik ortamda küresel imza kampanyası başlattı.


(SABAH)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU