USA SABAH 19 Aralık 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 17 Nisan 2014 Perşembe 16:26
  • Güncelleme saati: 16:27

Filistinli Esirler Günü

Filistinli Esirler Günü'nde Batı Şeria ve Gazze'de çok sayıda eylem ve etkinlik gerçekleştirildi

İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin yaşadığı sıkıntlara ve diğer hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla her yıl 17 Nisan'da düzenlenen "Filistin Esirler Günü" etkinlikleri kapsamında Batı Şeria ve Gazze'de çeşitli eylem ve yürüyüşler düzenlendi.

Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen etkinliklere katılan binlerce kişi, İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin serbest bırakılmasını istedi.

Filistin Esirler Bakanlığı, Esirler Kulübü ve Esirlere Destek Yüksek Komisyonu tarafından Ramallah'ın merkezindeki Yasir Arafat Kavşağı'nda düzenlenen törende Filistinli grupların önde gelen isimleri, hükümet yetkilileri ve tutuklu yakınları hazır bulundu.

Törende konuşan Esirler Bakanı İsa Karaki, "İsrail ile yapılacak herhangi bir barış için esirlerin özgürlüğü esastır" dedi.

İsrail ile Filistin arasında devam eden barış görüşmeleri dolayısıyla bu yılki Esirler Günü'nün farklı bir havada gerçekleştiğine işaret eden Karaki, Filistinli yöneticilere İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin kurtarılması için derhal harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

Öte yandan, aynı törende konuşan Filistin Esirler Kulübü Başkanı Kaddura Faris, İsrail hapishanelerindeki Filistinlileri kastederek, "Sizler onurumuzun ve bu topraklarda kalışımızın sembolüsünüz. Eğer sizlerin direnişi olmasıydı bizler şu an burada değil sürgünde olurduk" diye konuştu.

Gazze'deki esirler günü etkinlikleri

17 Nisan Filistin Esirler Günü dolayısıyla Gazze'de düzenlenen yürüyüşe çok sayıda Filistinli katıldı.

Gazze sokaklarını dolduran yüzlerce kişi, Filistin bayrakları ve İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin resimlerinin yanı sıra "Esirlere özgürlük" " Sizin özgürlüğünüz için geliyoruz" yazan dövizler taşıdı.

Gazze'deki Filistin hükümeti Esirler Bakanı Ataullah Ebu es-Sebeh, yürüyüş sonunda yaptığı konuşmada, Filistinli grupların İsrail hapishanelerindeki eisrlerin serbest bırakılmasının öncelikli meselesi olması gerektiğini dile getirdi.

İsrail yöneticilerinin, uygulanan hak ihlallleri nedeniyle uluslararası mahkemelerde yargılanması çağrısında bulunan Ebu es-Sebeh, "Filistinli esirlerin serbest bırakılması ulusal, stratejik ve hukuki bir görev" dedi.

İsrail, ABD arabuluculuğunda geçen yılın Temmuz ayında yeniden başlatılan barış müzakerelerinde, 1993 Oslo Antlaşması'ndan önce tutuklanan 104 Filistinli mahkumu serbest bırakmayı kabul etmişti.

Bu adıma karşılık Filistin tarafı da süreç sonuna kadar BM'de gözlemci devlet olmasından sonra kazandığı hakları kullanarak, İsrail'i uluslararası mahkemelere ya da kuruluşlara götürmeme taahhüdünde bulunmuştu.

Ancak İsrail'in anlaşmaya göre son gruptaki Filistinlileri serbest bırakmaması üzerine Filistin yönetimi, aralarında "BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması ile Yolsuzlukla Mücadele"nin bulunduğu, uluslararası 15 anlaşmaya imza attıklarını açıklamıştı.

Filistin'de özgürlüğüne kavuşan ilk mahkum olarak bilinen Mahmud Bekir Hicazi'nin İsrail tarafından serbest bırakıldığı gün olan "17 Nisan", 1974'ten bu yana her yıl "Filistinli Esirler Günü" olarak kutlanıyor.

(AA)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU