USA SABAH 14 Aralık 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 19 Mart 2014 Çarşamba 11:08
  • Güncelleme saati: 16:59

Rusya zenginler liginden düştü

En zenginlerden oluşan G8 ülkeleri, Kırım'ın ilhakından sonra Rusya'yı üyelikten çıkardı.

Kırım'da referandumun ardından gelen ilhak kararına Batı'nın misillemesi gecikmedi. Önceki gün Rus işadamlarının mal varlıklarını donduran Batı, dün de Rusya'yı zenginler kulübünden çıkardığını açıkladı. Böylece, gelişmiş 8 ülke (G8) olarak bilinen yapı, ABD, Japonya, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya ve Kanada'dan oluşan G7'ye döndü. Bu yılki G8 zirvesinin haziran başında Soçi'de yapılması planlanıyordu.

Toplantı Londra'da

Kararı Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius açıkladı. Fabius, "G8'de büyük devletler arasındaki diyalogun siyasi şeklini dikkate alınca, Rusya'nın üyeliğini askıya almaya karar verdik" dedi. Fabius, G7 ülkelerinin Londra'da bir araya geleceğini ve aralarında Rusya'nın olmayacağını belirtti. Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, G8'den gelen sert açıklamaların Rusya'nın dış politikasında bir değişikliğe neden olmayacağını söylemişti.

Piyasalar Putin'le yükseldi

Kırım'da yapılan referandum piyasalarda iyimser rüzgârların esmesine neden oldu. Fed'in bugün akşam sonuçlarını açıklayacağı toplantı öncesinde Amerika ve Avrupa borsaları yüzde 1 ila 3 arasında yükseldi. Rusya'da RSI Index yüzde 3.96 arttı. Asya borsaları yüzde 0.30 ila 1 arasında değer kaybetti. Borsa İstanbul yüzde 2.14 artışla 65 bin 573 puana çıktı. Dolar ise 2.22 TL'den işlem gördü. 6 ayın zirvesine çıkan altındaki değer kaybı ise sürdü. Haftanın ilk işlem gününde bin 392 dolara kadar yükselen altının ons fiyatı, dün bin 355 dolara düştü.

RUSYA'DAN KAÇAN PARA TÜRKİYE'YE GELİR

Uluslararası finans uzmanları, Rusya ile Batı arasındaki gerginliğin Türkiye'ye yarayacağı tahmininde bulunuyor. ABD ve Avrupa'nın Rus finansal varlıklarını dondurabileceği korkusuyla milyarlarca dolarlık Rus sermayesinin Batı'dan kaçmaya başladığını belirten Standard Bank Gelişmekte Olan Ekonomiler Başekonomisti Timothy Ash, Türkiye'nin kaçan Rus sermayesinden yararlanabileceğini belirtti. Son gelişmelerden dolayı Batı'nın da Rusya'dan yaklaşık 50 milyar dolarlık yatırımını çektiği tahmin ediliyor.

(SABAH)

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU