USA SABAH 21 Kasım 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 01 Ocak 2014 Çarşamba 13:58
  • Güncelleme saati: 14:09

New York'ta 2014 coşkusu

ABD'nin New York kenti yeni yıla, Times meydanında gerçekleştirilen geleneksel kristal küre indirme töreniyle girdi.

Ünlü Times Meydanı'nı dolduran yaklaşık bir milyon kişi yeni yıla, havai fişek gösterileri, konfeti yağmuru ve 1904 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen kristal küre indirme töreni ile 'merhaba' dedi.

Yeni yılın ilk saniyelerini Times'ta karşılamak isteyenler hava sıcaklığının -5 dereceye kadar düştüğü New York'ta Times Meydanı ve meydana çıkan yolları öğle saatlerinde doldurmaya başladı.

Boston Maratonu'nda gerçekleşen bombalı saldırı nedeniyle ABD genelindeki bir çok organizasyonda artırılan güvenlik önlemleri Times meydanında da kendini gösterdi.

New York polisi meydanda ve meydana çıkan yollardaki kontrol noktalarında K-9 köpekleri ve dedektörlerle güvenlik kontrolleri yaptı.

Yerli ve yabancı turistlerden bazıları etkinlikleri en önde izleyebilmek için yaklaşık 12 saat bulundukları yerden ayrılmadan yeni yılın girişini beklediler.

Yanlarında yiyecek ve kalın giysilerle meydana gelen turistler, ayakta durmanın yorgunluğunu atmak ve biraz olsun ısınabilmek için zaman zaman bulundukları yerde zıplayarak dans ettiler.

New York saati ile 18.00'de başlayan etkinlikte izleyiciler dünyaca ünlü sanatçılar Miley Cyrus, Macklemore & Ryan Lewis, Blondie, Icona Pop, Jencarlos Canela, El Dasa, Rodney Atkins ve Melissa Etheridge'in canlı
performanslarını seyretme imkanı buldu.

2013'ün son anları yaklaştığında etkinliğin onur konuğu Anayasa Mahkemesi Yargıcı Sonia Sotomayor tarafından düğmeye basmasıyla başlayan kristal kürenin 60 saniyelik inişine tempo tutan New York'lular, 2014'e girilmesiyle büyük bir coşku yaşadı.

Frank Sinatra'nın ''New York, New York'' şarkısı eşliğinde dans eden New Yorklular, törenin ardından eğlence mekanlarına dağıldı.

(AA)


Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU