USA SABAH 11 Aralık 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 26 Ağustos 2013 Pazartesi 15:37
  • Güncelleme saati: 15:39

Suriye'deki BM heyetine saldırı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği Sözcülüğü, Şam'da bulunan kimyasal silahları araştırma ekibinin aracına keskin nişancılar tarafından ateş açıldığını açıkladı.

Açıklamada, aracın kullanılamaz hale geldiği belirtilerek, ekibin güvenli bir şekilde hükümete ait arama noktasına döndüğü ifade edildi.

Araştırma ekibinin araç değiştirdikten sonra tekrar bölgeye döneceği kaydedilen açıklamada, bütün tarafların işbirliğini genişletmesinin, araştırma ekibinin üstlendiği önemli görevi yerine getirebilmesi için gerekli olduğu
vurgulandı.

Öte yandan Suriye'deki Birleşmiş Milletler (BM) heyetinin Muaddamiyet eş Şam bölgesinde sağlık ekipleri ve kimyasal gazdan etkilenenlerle görüşmeye başladığı bildirildi.

NATO endişeli

NATO ise Suriye ve uluslararası toplumdaki gelişmeleri son derece yakın takip ediyor.

Suriye'de kullanıldığı belirtilen kimyasal silahlardan ötürü büyük endişe duyulduğunu ifade eden bir NATO yetkilisi İHA'nın aldığı bilgilere göre NATO'nun öncelikli olarak Birleşmiş Milletler denetçilerinin raporlarını beklediğini ifade etti.

Yetkilinin yaptığı açıklamada ayrıca, 'Kimyasal silah kullanılmışsa NATO olarak bunu kabul edilemez buluruz ve uluslararası hukukun açık bir ihlali olarak değerlendiririz. NATO üyeleri Suriye'de ve bölgedeki gelişmeleri dikkatlice incelemektedir. Olması gerektiği şekilde de incelemeye devam ederek meseleyi sürekli olarak gözden geçireceğiz. Bu mesele artık tüm uluslararası toplumun ele alması gereken bir konudur' şeklinde konuştu.

(USASABAH ve Ajanslar)

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU