USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 20 Ağustos 2013 Salı 03:03
  • Güncelleme saati: 03:07

ABD Mısır'a destek de verdi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Sina bölgesinde Mısır güvenlik güçlerine yönelik yapılan saldırıyı ve Mısır genelinde devam eden şiddeti kınadı. Psaki, ayrıca hapisteki Müslüman Kardeşler'in "şüpheli ölümünden derin rahatsızlık duyduklarını" dile getirdi.

Psaki'ye, günlük basın toplantısında, Mısır'daki gelişmeler soruldu.

Psaki, Sina bölgesinde Mısır güvenlik güçlerine yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi. Sina Yarımadası'nın kaygı duyulan bölgelerden biri olarak kalmaya devam ettiğini belirten Psaki, ABD olarak, Sina'daki artan hukuk dışılığa ve terörle mücadeleye yönelik Mısır'ın devam eden çabalarına destek vermeyi sürdürdüğünü kaydetti.

Psaki, bunun yanında Mısır genelinde devam eden şiddeti ve saldırıları da kınadıklarını vurgulayarak, dinler arası çatışmaya meyilli aşırılık yanlıları tarafından 40 Koptik Hristiyan kilisesi ve diğer Hristiyan kurumlara yönelik saldırılardan "ciddi mütessir olduklarını" bildirdi.

Psaki, ayrıca önceki gün Kahire'de düzenlenen bir kurtarma girişimi sırasında polis tarafından atılan gözyaşartıcı bomba ile zehirlenerek öldüğü iddia edilen 30'dan fazla Müslüman Kardeşler üyesinin "şüpheli durumunda derin rahatsızlık duyduklarını" dile getirerek, tüm Mısırlıları şiddetten kaçınmaya çağırdı. Psaki, "Mısır'da bu tür şiddete kesinlikle yer yok. Tüm Mısırlı liderleri ve umuslararası toplumu, kelime oyunları yapmaksızın bu tür saldırıları
kınamaya çağırıyoruz" dedi.

ABD'nin ekonomik yardımları

Psaki'ye, New York Times'ın haberinde yer alan, "ABD Dışişleri Bakanlığının, Mısır hükümetinin doğrudan dahil olduğu ekonomik programlara yönelik 250 milyon dolarlık finansmanı durduracağına" ilişkin haberler soruldu.

Haberi yalanlayan Psaki, Mısır'a yönelik Ekonomik Destek Fonu'nu (ESF) askıya alma konusunda henüz bir politika kararı almadıklarını belirtti.

Psaki, ekonomik, askeri ve güvenlik yardımları da dahil bu konudaki gözden geçirmelerin devam ettiğini, ancak Mısır'daki hükümet dışı sivil toplum örgütlerine giden ekonomik yardımların, Mısır'a yönelik yardımlara ilişkin herhangi bir kısıtlamadan etkilenmeden devam edeceğini belirtti.

Psaki, "Bir hukuki sınırlama olması durumlarında bile özgür ve adil seçimler, sağlık, çevre, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve iyi yönetim gibi konulardaki Mısır hükümetiyle birlikte yapılan programlar da devam edebilecek. Hükümetin yararlandığı ESF programları noktasında da bu desteklere devam etme
yetkimiz olup olmadığı veya bu eylemlerin kanunlarla uyum gösterdiğinden emin olmak adına faaliyetlerimizde bazı değişikliklere gitmemiz gerekip gerekmediğine yönelik bu programları dosya dosya değerlendiriyoruz" diye konuştu.

Bir soru üzerine, ekonomik programların çoğunluğunun sivil toplum kuruluşlarına gittiğine işaret eden Psaki, Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in bu hafta içinde salıverilmesi ihtimaline yönelik soru üzerine de "bunun Mısır kanunlarıyla ilgili bir konu olduğu" cevabını verdi.

(AA)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU