USA SABAH 10 Aralık 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 18 Temmuz 2013 Perşembe 22:35
  • Güncelleme saati: 22:40

Trayvon Martin'in ailesi hala şokta

ABD'de beyaz-hispanik George Zimmerman tarafından öldürülen Siyahi genç Trayvon Martin'in ailesi, Zimmerman'ın "suçsuz" bulunmasının "şokunu" hala üzerinden atamadı.

Davanın karar günü mahkemede bulunmayan ve o günden bu yana konuşmayan Martin'in ailesi, ABD kanallarından CBC'e röportaj verdi.

Baba Tracy Martin, Zimmerman'ın yaptıklarından dolayı sorumlu tutulmasını istediklerini ama kararın bu şekilde çıkmadığını ifade ederek, "Silahsız bir çocuğu öldüren bir adamın işlediği suçtan dolayı mahkum edileceğine gönülden inanmıştık" dedi ve yaşadığı hayal kırıklığını dile getirdi.

Jürinin olaya kendi oğulları açısından baktığını sanmadığını ifade eden baba Martin, "Trayvon'ı bir insan olarak tanımıyorlar" dedi.

"Niyet ırkçıydı"

Martin ailesi, Zimmerman'ın oğullarına "ırkçı" açıdan bakarak yaklaştığına inandıklarını vurgulardi. Baba Martin, "Eğer Trayvon beyaz olsaydı, bunlar başına hiç gelmezdi" diye konuştu.

Tracy Martin, "Trayvon genç bir çocuktu, korktu ve kaçtı" derken, anne Fulton, "Trayvon kavgacı biri değildi. Suç, bir gence yüklenmek yerine, olaydan sorumlu olan yetişkine yüklenmeliydi. Olayda iki kişi var, biri bir genç çocuğu kovalayan bir yetişkin diğeri de korkan bir çocuk" ifadesini kullandı.

Fulton, mahkemenin Zimmerman'ı serbest bırakan kararı ile siyahi gençlere "çok kötü bir mesaj" gönderdiğini belirterek, "Trayvon markete gitti ve eve dönüyordu. Biri ona baktı ve onun hırsız olduğunu, problemli olduğunu varsaydı. Trayvon çok yavaş yürürdü. Artık siyahi gençler yavaş yürüyemezler,
hızlı da yürüyemezler, ne yapacaklar? Bu gençler, insanlar onların kötü bir şey yaptığını varsaymadan nasıl evlerine varacaklar? " diye sordu.

Anne Fulton, ABD Başkanı Barack Obama'dan konuyu araştırmasını istedi.

"Tüm yasal seçeneklere bakıyoruz"

Ailenin avukatı Benjamun Crump da konuyla ilgili tüm yasal seçenekleri gözden geçirdiklerini söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı'ndan da cevap beklediklerini belirten Crump, "Bakanlığın, 'Elinde silahla bir vatandaş çocuklarımızı evine kadar takip edebilir mi?' sorusunu cevaplamasını bekliyoruz. Bu cevabı öğrenmeye ihtiyacımız var, çünkü çocuklarımıza ne söylememiz gerektiğini bilmek istiyoruz" dedi.

(AA)

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU