USA SABAH 26 Eylül 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 26 Haziran 2013 Çarşamba 14:38
  • Güncelleme saati: 21:26

Wall Street'te polis şiddeti yok muydu?

Büşra Selvi / NEW YORK

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney geçtiğimiz günlerde Gezi parkı eylemlerinde yaşanan olayları endişeyle takip ettiklerini söylemişti.

Barışçıl protesto hakkına destek verdiklerini belirten Carney, polisin güç kullanımından, yaralı sayısından ve maddi kayıplardan endişe duyduklarını anlatmıştı. Wall Street'i İşgal Et eylemlerinde kullanılan şiddeti yok sayan Sözcü Carney "Tüm tarafları, şiddeti provoke etmekten kaçınmaya çağırıyoruz" dedi.

Wall Street'i İşgal Et eylemleri

17 Eylül 2011 tarihinde Zucotti Park'ta (New York) gelir dağılımındaki eşitsizliği, işsizliği ve Wall Street'i protesto etmek amacıyla "Wall Street'İ işgal et" (Occupy Wall Street) sloganıyla başlayan eylemlerde New York Şehri Polis Teşkilatı'nın (NYPD) kullandığı orantısız güç hala konuşuluyor. Gösteriler polisin, göstericileri Zucotti Park'tan dağıtmasıyla tüm Amerika'ya yayılmıştı. New York polisi olaylarda göstericilerin yüzüne yakından biber gazı sıkan görüntüleriyle hafızalara kazındı. Taksim'de yaşanan olayları saatlerce yayınlayan Amerikan ve dünya basının Wall Street eylemlerindeki duyarsızlığı dikkat çekti.California'daki Occupy müdahalesinden görüntüler:ABD yasalarına göre eylemler suç

Peki, Amerikan hukuku yasak olan yerlere girilmesi, zarar verilmesi ve silah kullanımıyla ilgili ne diyor? 112. ABD Kongresi (One Hundred Twelfth Congress) kararlarına göre; kasten hükümet idaresindeki işleri engelleme ve resmi fonksiyonlara zarar verme amacıyla yasaklanan bina ya da yerlere giren hatta bu yerlere girişi ve bu yerlerden çıkışı engelleyen kişi/ler suçlu sayılıyor. Yasaklı bina ya da yerdeki kişilere veya mülke zarar vermek buna niyet etmek ve planlamak da suç sayılıyor. Bu suçlar işlendiği müddetçe tehlikeli, öldürücü, ateşli silah kullanmak veya taşımak; bu suçu ciddi fiziksel yaralamayla sonuçlandırmak 10 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası getiriyor.

(USASABAH)


Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU