USA SABAH 17 Ekim 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 26 Haziran 2013 Çarşamba 15:12
  • Güncelleme saati: 15:50

Büyükelçi Ricciardone: Çözüm süreci tarihi bir gelişme

Güneydoğu'ya bir gezi gerçekleştirilen ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, "çözüm süreci"ni "son derece önemli ve tarihi bir gelişme" olarak niteledi ve ülkesinin sürece verdiği desteğin altını çizdi.

Ricciardone, modern demokrasilerde tüm görüşlerin özgürce ifade edilmesi, insanların özgürce toplanabilmesinin sağlanması gereğine dikkat çekerken de "Fikirlerin özgürce ifade edilmesi demokrasinin can damarı" ifadelerini kullandı.

Francis Ricciardone, CNN Türk ile yaptığı mülakat sırasında "çözüm süreci"ni değerlendirirken "Bana soracak olursanız barış süreci son derece önemli ve tarihi bir gelişme ve umut veren bir gelişme" dedi. Süreç konusunda insanların çok umutlu olduklarını gördüğünü anlatan Ricciardone, şöyle konuştu:

"Ben dost bir ülkenin temsilcisi olarak müttefik bir ülkenin temsilcisi olarak başarılı olmanızı istiyoruz ve size destek veriyoruz. Bu süreç şüphesiz sabır ve cesaret ve akılcı olmayı gerektirir, tüm tarafların bu şekilde davranması gerekir."

"ABD'ye güvenebilirsiniz"

Böyle bir sorunun bir gecede çözülmesinin beklenmeyeceğini de, zaman alacağını vurgulayan Ricciardone, "Ama dostlarınıza, ABD'ye güvenebilirsiniz. Amerika, Türk hükümetinin, Türk halkının yanında yer alacaktır bu süreç içerisinde. Bu karmaşık ve son derece zorlu süreç ilerlerken tam başarılı olmanızı bekliyor ve istiyoruz" şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı telefon görüşmesine değinirken iki taraf arasında her düzeyinde çok sık sık temasların yapıldığına işaret eden Ricciardone, Washington'dan Ankara'ya "Özellikle zorlu sorunlara çözüm bulmaya çalışırken yanınızda olduğumuz mesajının verildiğini söyleyebilirim" dedi.

"Sosyolog değilim"

"Gösterileri nasıl algılıyorsunuz?" sorusunu da yanıtlayan Ricciardone şu değerlendirmede bulundu:

"Sosyolog değilim ama demokrasilerde insanların farklı görüşleri olabilir ve çok güçlü bir şekilde dile getirebilirler ve sağlıklı bir demokraside bu duyguları, düşünceleri, görüşleri açıklama özgürlüğü olmalı, sosyal davalar desteklenebilmeli ve demokrasilerin en büyük zorluğu bu kabiliyeti verebilmek, birbiriyle iletişim kurmak, kamuoyunu ile iletişim, dünya ile iletişim kurmaları sağlayabilmektir. Türkiye ile ilgili en heyecan verici şeylerden bir tanesi Türkiye'nin artık uluslararası medya, sosyal medya, dünya ile bağlantısı olması. Gençler durdurulamaz bir haldeler bu çok heyecan verici ve pozitif bir gelişme diye düşünüyorum."

"ABD hükümeti de yeni medyayı anlamaya çalışıyor"

Büyükelçi Ricciardone "Hükümet bu tabloyu okumada zorlandı mı?" sorusuna tüm hükümetlerin ayak uydurmaya çalıştıklarını, ABD hükümetinin yeni medya ile nasıl baş edeceğini öğrenmek için çabaladığını anlattı.

"Faiz lobisi" gibi iddialara ilişkin Ricciardone, "Dost ve müttefik bir ülkenin temsilcisi olarak Türkiye'nin başarısının çıkarımıza olduğunu düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Güneydoğu bölgesinin "inanılmaz bir potansiyelinin olduğunu" altını çizen Ricciardone, ABD'nin bölgede barışının kök salmasını, demokrasinin güçlendiğini görmek istediğini söyledi.

"AB üyeliği bizim için de iyi"

Büyükelçi Ricciardone, Türkiye ile AB arasında yaşanan krizin nasıl görüldüğüne de dikkat çekilmesi üzere ABD'nin önce Gümrük Birliğini sonra da AB üyeliğine destek verdiğini anımsatarak sürecin zaman alacağını belirtti. Başlıkların açılması ve kapanmasının zor iş olduğunu vurgulayan Ricciardone, "Biz Türkiye'nin AB ile yaklaşmasını hem AB için, hem Türkiye için, hem de Amerika için iyi bir şey olduğunu düşünüyoruz" sözlerini kullandı.

Suriye ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Ricciardone, ABD'nin Suriye konusunda birçok düzeyde çaba gösterdiğini, krize barışçıl çözüm istendiğini ancak çatışmalara son vermenin çok zor olduğunu belirterek ellerinden gelenini yaptıklarını söyledi.

ABD ve Türkiye'nin Suriye ile ilgili pozisyonlarının aynı olduğunu da kaydeden Ricciardone, Türkiye'deki mültecilere de işaret ederek insani yardım konusunda çaba gösterdiklerini, Türkiye ile işbirliğini sürdürdüklerini belirtti.

Ricciardone, "ABD silah gönderecek mi? Hangi yoldan?" sorularına ise, Suriye'deki iç siyasi çözümün Suriye'nin dostları tarafından desteklenmesini sağlamaya çalıştık ve silahlar sadece bu sürecin bir parçasıdır. Bu aşamada net bir biçimde siyasi çözüm üzerinde çok odaklandık" dedi.

(USASABAH ve Ajanslar)

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU