USA SABAH 26 Eylül 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 25 Haziran 2013 Salı 21:27
  • Güncelleme saati: 21:29

Suriye'de konferans tarihi belirsiz

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin Suriye konulu Cenevre konferansı çalışmaları kapsamında bugün ABD'li ve Rus muhataplarıyla yaptığı görüşmeden somut bir konferans tarihi çıkmadı.

İbrahimi ve muhataplarının BM Cenevre Ofisi'nde gerçekleştirdikleri toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, toplantıda Suriye konulu Cenevre Konferansı'nın başarıyla gerçekleştirilmesine odaklanıldığı ve görüşmelerin yapıcı olduğu belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un gelecek hafta bir araya geleceği bildirilen açıklamada, BM, ABD ve Rusya yetkililerinin konferansın zamanı ve katılımcıları konusunda yapacağı detaylı görüşmelerin bu toplantının ardından gerçekleşeceği kaydedildi.

İbrahimi, toplantı öncesinde basına yaptığı açıklamada, konferansın temmuzda toplanabilmesi konusunda şüpheleri olduğunu söylemişti.

Daha önce 5 Haziran'da yine Cenevre'de muhataplarıyla bir araya gelen İbrahimi, haziranda yapılması planlanan konferansın temmuzda gerçekleştirilmesini umut ettiklerini belirtmişti.

Uluslararası konferans düzenleme kararı, ABD Dışişleri Bakanı John
Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında 7 Mayıs'ta yapılan görüşmelerden sonra alınmıştı.

Bugünkü görüşmeye, Brahimi'nin yaptığı ilk toplantıda yer alan Rusya Devlet Başkanı'nın Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov ve ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Wendy R. Sherman katıldı.

(AA)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU