USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 25 Haziran 2013 Salı 14:59
  • Güncelleme saati: 15:01

Ricciardone'den KCK desteği istediler

Batman Belediye Başkan Vekili, ABD Büyükelçisine KCK tutuklularının serbest bırakılması konusunda destek beklediklerini söyledi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Güneydoğu gezisi kapsamında Batman'a geldi. Sabah saatlerinde Batman'a gelen Büyükelçi Francis Ricciardone ilk ziyaretini Batman Valiliği'ne yaptı. Batman Vali yardımcısı Soner Karataşoğlu ile makamda görüşen Büyükelçi Ricciardone, Batman'ı çok gelişmiş bulduğunu ve çözüm süreci ile beraber yatırımların artacağını söyledi. Daha önce de Batman'a geldiğini hatırlatan Ricciardone, "1990'larda Batman'a geldim. Türkiye, Suriye'den kaçanlara nasıl ev sahipliği yaptıysa o dönem Saddam'dan kaçan binlerce Kürde de ev sahipliği yapmıştı." dedi.
Batman'ın yardımsever, merhametli bir şehir, insanlarının yüce gönüllü sevecen olduğunu söyleyen Ricciardone, daha sonra Batman Belediyesi'ne geçti.

Büyükelçi, Batman Belediye Başkan Vekili Fehmi Sevim tarafından karşılandı. Başkanlık makamında ABD'li misafirleri ağırlayan Başkan vekili Sevim, Kürtçe ve Türkçe elçiye hoş geldin dedi. Başkan Vekili Sevim, Belediye Başkanı Nejdet Atalay'ın KCK operasyonları kapsamında cezaevinde olduğunu hatırlatarak, KCK tutuklularının serbest bırakılması konusunda desteklerini beklediklerini söyledi.

Ricciardone, dost ve müttefik olan Türk lobisini tamamen desteklediklerini belirterek, "İnsan haklarına ve demokrasiye her zaman destek verdik. Türkiye ne kadar yükselirse biz o kadar mutlu olacağız." ifadesini kullandı. Bölge ziyaretleri ile ilgili de açıklama yapan Ricciardone, Türkiye'nin her dört köşesini tanımak ve ziyaret etmek istediğini belirterek, "Turizm bakımından da bu bölgeleri seviyoruz. Ayrıca eşim ile Adana'da görev yaptığım için Güneydoğuyu özel bir şekilde seviyorum. Kızım Adana'da doğdu. Bu nedenle senede bir iki defa Türkiye'nin tüm bölgelerini görmek ve gezmek istiyorum." ifadesi kullandı.

(CİHAN)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU