USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 25 Haziran 2013 Salı 20:56
  • Güncelleme saati: 20:58

Putin'den Snowden resti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) yürüttüğü gizli telefon ve internet kayıtlarını izleme programını basına sızdıran Edward Snowden'la ilgili Rusya'ya yöneltilen suçlamaları "saçmalık' olarak nitelendirdi.

Finlandiya ziyareti sırasında konuya ilişkin açıklama yapan Putin, Snowden'ın Moskova'ya gelişinin kendileri için de sürpriz olduğunu vurgulayarak, "Snowden Moskova Şeremetyevo Havaalanı transit yolcu bölümündedir. Rusya'ya yöneltilen bütün suçlamalar anlamsız ve saçmadır" diye konuştu.

Snowden'ın, Rusya vizesi olmadığı ve Rusya sınırını geçmediğini kaydeden Putin, bir transit yolcu olarak havaalanında bulunması için de vizeye ihtiyacı olmadığını söyledi.

Rusya istihbarat servisinin Snowden ile hiçbir zaman çalışmadığının altını çizen Putin, ülkesi ile ABD arasında suçluların iade anlaşması bulunmadığını ve Snowden'ın Rusya'da herhangi bir suça karışmadığını belirterek, Snowden'ı ABD'ye vermeyi düşünmediklerini belirtti.

"Snowden'ın özgür insan olarak gideceği ülkeye ne kadar çabuk varırsa hem kendisi hem de Rusya için iyi olacağını" ifade eden Putin, Snowden ile ilgili oluşan durumu Amerikalı ortaklarının anlayacağını ve iki ülke arasındaki işbirliğine etki yapmayacağını umduğunu dile getirdi.

Hong Kong-Moskova uçağıyla önceki gün Rusya'ya gelen ve dün Havana'ya hareket etmesi beklenen Snowden'ın, Küba uçağına binmediği anlaşılmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün yaptığı açıklamayla Snowden'ın halen Moskova'da bulunduğunu teyit etmişti.

Rus İtar-Tass ajansı, Şeremetyevo Havaalanı'ndan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Snowden'ın havaalanındaki "yeşil bölge"yi terk etmediğini duyurmuştu.

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino da Snowden'ın sığınma talebini incelediklerini, Snowden'ın Moskova'yı terk etmediğini, Rus yetkililerle de irtibat halinde olduklarını söylemişti.

(AA)

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU