USA SABAH 26 Eylül 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 25 Haziran 2013 Salı 15:28
  • Güncelleme saati: 15:31

NYT'den Türkiye'ye müzakere desteği

Gezi gösterilerinin etkisiyle Türkiye ile AB ilişkilerinde yaşanan sıkıntılar New York Times gazetesinin başyazısına konu oldu.

NYT, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterilere müdahalesinin bazı Avrupalılara Türkiye'nin AB üyeliği hedefini sorgulamak için "yeni bir bahane" verdiğine dikkat çekerken "Sayın Erdoğan mümkün olan en sert eleştirilere hak etti ancak Türkiye'nin AB üyeliği, NATO üyeliği gibi, stratejik bir gereklilik" değerlendirmesinde bulundu.

New York Times gazetesi, "Türkiye'nin AB Hedefi" başlığını kullandığı başyazısında Başbakan Erdoğan'ın "göstericilerle siyasi bir uzlaşıyı aramayı reddettiğini", polisi protestocuları "gaz, tazyikli su ve plastik mermiler ile bastırmaya yönlendirdiğini" öne sürdü ve olaylar sırasında binlerce kişinin gözaltına alındığını, en az dört kişinin öldürüldüğünü de kaydetti.

"Son kargaşa göz önünde tutulduğunda Sayın Erdoğan'ın, demokraside muhalif görüşleri kabul etmeye ve daha fazla reform yapabilecek kabiliyetinin olduğunu göstermesi gerekecek. Ama üyelik müzakerelerini tamamen durdurarak Avrupa ile Türkiye arasındaki yabancılaşmayı körüklemek hata olur."

(USASABAH ve Ajanslar)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU