USA SABAH 15 Aralık 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 25 Haziran 2013 Salı 15:41
  • Güncelleme saati: 15:44

Kerry: Snowden vatana ihanet etti

ABD yönetimi Ulusal Güvenlik Dairesi'ne (NSA) ait gizli belgeleri sızdıran Edward Snowden'a tepki göstermeye devam ediyor.

Son olarak Dışişleri Bakanı John Kerry hükümete bağlı bir yayın kuruluşuna verdiği röportajda Snowden'ı vatana ihanet ile suçladı.

Amerika'nın Sesi'ne konuşan Kerry, Snowden'ın geçmişteki vazifesi dolayısıyla bir yemin ettiğini hatırlattı. Güvene dayalı olarak erişilen gizli bilgi ve belgelerin muhafaza edilmesi konusunda ant içildiğini belirten Kerry, Snowden'in bu güveni çiğnediğini ifade etti.

Snowden'in vatanına ihanet ettiğini düşündüğünü belirten Kerry, yaşanan olayın başka hadiselerle bir benzerliğinin olmadığına dikkat çekti. Kerry, "Bu adam sadece gerçek bilgileri aldı ve ortaya çıkardı. Onun terörle mücadeleyi riske attığını düşünüyorum. İnsanları riske attı." şeklinde konuştu.

Olayın ardından güvenlik konusunda bazı problemlerin yaşanabileceğine vurgu yapan Kerry, "Teröristler artık uzak durması gereken bazı şeyler konusunda bilgi sahibiler. Belki de bu ABD'de hayatlara mal olacak. O bunu yapmadan önce bunları bilmiyorlardı." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Beyaz Saray, Snowden'ın ülkeden çıkmasına izin veren Çin yönetimine de tepki gösterdi. Günlük basın toplantısında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, kararın Çin hükümeti tarafından kasıtlı olarak alındığını düşündüklerini ve bunun Çin ABD ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

(CİHAN)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU