USA SABAH 15 Ekim 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 25 Haziran 2013 Salı 21:04
  • Güncelleme saati: 21:05

Akrep Takımyıldızı'nda yaşamaya uygun gezegen

Astronomlar Akrep Takımyıldızı'nda üzerinde hayat olma ihtimali olan 3 yeni gezegen keşfettiler. Dünya'dan 22 ışık yılı uzaklıktaki 667C adlı yıldızın çevresinde dönmekte olan gezegenleri gözlemleyen bilim insanları ümit verici bilgilere rastladı.

Astronomlar, bizim Güneşimizin yaklaşık 3'te biri boyutlarında ve parlaklığındaki bir yıldızın çevresinde dönmekte olan 7 gezegenden 3'ünde su bulunma ihtimalinden bahsediyor.

Bilim adamları boyutları Dünyamızın en fazla 10 katı kadar olan bu gezegenlerde hayatın nasıl görünebileceğini tasarladıklarında şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı. Konuyla ilgili çalışmaları yürüten ekip bu 3 gezegenden yaşamaya en uygun görünenin gökyüzünde, dünyamızınkine oldukça benzeyen bir manzara olduğunu söylediler. Yapılan çalışmalara göre bu gezegenlerden birinde gökyüzüne baktığınızda gündüzleri rahatlıkla görülen, geceleri ise dolunay kadar ışık veren iki yıldız görülebiliyor.

Alınan bilgilere göre gezegenlerin kendi yıldızları çevresindeki dönüş süreleri 28, 39 ve 62 gün. Almanya'daki Göttingen Üniversitesi'nde çalışmalarını yürüten astronom Dr. Mikko Tuomi 667C adlı yıldızın Güneşimizden daha soluk ve daha ufak olduğunu, dolayısıyla yıldıza yakın olsalar bile bu gezegenlerin yüzeyinde su bulunabileceğini açıkladı.

Bilim adamları henüz bu gezegenlerde yaşamın mümkün olup olmadığına dair kesin bir bilgi veremiyorlar, fakat bu tür gözlemlerin kainatta insan yaşamına uygun gezegenler olabileceğinin ispatı olduğunu söylüyorlar.

(SABAH)


Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU