USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 13 Nisan 2013 Cumartesi 14:16
  • Güncelleme saati: 14:18

Kerry'den Çin'e ilk ziyaret

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Doğu Asya turu çerçevesinde Güney Kore'den sonra Çin'in başkenti Pekin'e geldi.

BBC'nin haberine göre, Kerry, Pekin'de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmesinde, "dünyanın, bazı çok zor meseleler nedeniyle kritik bir dönemden geçtiğini" belirterek, bunları "Kore yarımadasındaki gerilim, İran ve nükleer silahlar, Suriye ve Ortadoğu, ayrıca dünya çapında canlandırılması gereken ekonomiler" olarak sıraladı.

ABD Dışişleri Bakanı olarak Çin'i ilk kez ziyaret eden Kerry, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile görüştü.

Kerry'nin, Pekin ziyareti sırasında Çinli liderlere, Kore yarımadasındaki gerilimin azaltılması için Kuzey Kore üzerindeki etkilerini kullanma çağrısında bulunması bekleniyor.

Bazı Çinli liderlerin de Washington yönetiminin, Kuzey Kore'nin daha güvende hissetmesi için daha fazlasını yapması gerektiği görüşünde olduğu biliniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Güney Kore ziyaretinde, Çin'den başka hiçbir ülkenin, Kuzey Kore ile yakın ilişki içinde olmadığının altını çizerek, Pekin'in, Washington yönetimi gibi Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılmasını istediğini söylemiş ve "Eğer politikanız buysa, bunu daha etkili kılmak zorundasınız" diye konuşmuştu.

Kerry, Kuzey Kore'ye, herhangi bir füze denemesi yapmaması konusunda uyarıda bulunarak, "provokasyon ve istenmeyen eylem" olacak böyle bir denemenin, bu ülkeyi ve "füze denemelerine değil yiyeceğe muhtaç" halkını daha da tecrit edeceğini söylemişti.

(AA)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU