USA SABAH 15 Aralık 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 13 Nisan 2013 Cumartesi 03:16
  • Güncelleme saati: 03:23

Kerry: Kendimizi savunacağız

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kuzey Kore'yi orta menzilli füze denemesi yapmaması konusunda uyardı.

Doğu Asya turu çerçevesinde geldiği Seul'de Güney Koreli mevkidaşı Yun Byung-se ile görüşen Kerry, gazetecilere Kuzey Kore'nin tehditleri konusunda açıklamada bulundu.

Kerry, Guam'a ulaşabilecek kapasitede bir füzenin denemesinin yapılması durumunda, Kuzey Kore ve genç liderinin daha da yalnızlaşacağını söyledi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un füze denemesine karar vermesiyle, Pyongyang'ın uluslararası toplumun tamamını hiçe saymış olacağına işaret eden Kerry, böyle bir denemenin "büyük hata" olacağı uyarısında bulundu.

"Bir füze denemesi gayet net olan mevcut pozisyonumuzu değiştirmeyecek: Kendimizi savunacağız" diyen Kerry, Güney Kore ve Japonya ile Kuzey Kore'nin tehditleri karşısında duracaklarını söyledi.

Kerry, "ABD istihbaratı tarafından Kuzey Kore'nin nükleer programında kayda değer ilerleme olduğunu ortaya koyan bir rapor hazırladığına" ilişkin iddialarıysa kabul etmedi.

Kuzey Kore'nin, 12 Şubat'ta tüm uyarılara rağmen üçüncü nükleer denemesini gerçekleştirmesi, Kore Yarımadası'nda gerilimin tekrar tırmanmasına yol açmıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 7 Mart'ta Pyongyang yönetimine uygulanacak yeni yaptırım paketini kabul etmesinin ardından Kuzey Kore, ABD'ye karşı "önleyici nükleer saldırı" düzenleme hakkını kullanacağını ve Güney Kore ile "savaş durumuna" girdiğini açıklamıştı.

(AA)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU