USA SABAH 10 Aralık 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 13 Nisan 2013 Cumartesi 03:30
  • Güncelleme saati: 14:56

Davutoğlu: Suriye'de eylem zamanı

Duygu Güvenç / ANKARA

20 Nisan'da Türkiye'nin evsahipliği yapacağı Suriye'nin Dostları Grubu'nun çekirdek üyeleri toplantısında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "artık eylem zamanı" diyecek. Siyasi, askeri ve ekonomik olarak Suriye'de yapılacaklar bu defa somut olarak ele alınacak. Atılacak adımlar üst düzey memurlar toplantısında belirlenecek, ardından da bakanlar tarafından onaylanacak.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'i iki ay içerisinde üçüncü defa Türkiye'ye getirecek olan gruba İngiltere, Fransa, Almanya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Ürdün ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları da katılacak. SABAH'a bilgi veren bir Türk diplomat, "Bugüne kadar hep zaman, imkan tanındı. Bundan sonra yapılacaklar geçmişteki gibi laflarla olmayacak" dedi. Yetkili, insani yardım koridoru açılması, BM'ye yeni bir karar tasarısını sunulması ve Suriye muhalefetinin resmi tek temsilci olarak tanınması Büyükelçilikler açmaya başlamasının da masada olduğunu söyledi. Aynı yetkili, olasılıklar arasında koalisyonun oluşturulmasının da bulunduğunu belirtti.

Türkiye'nin girişimiyle oluşturulan ve son olarak Roma'da toplanan çekirdek grupta başta ABD olmak üzere AB üyesi ülkeler de Suriye'ye silahlı olmayan askeri yardımları gündeme almışlardı. AB içerisinde oybirliği sağlanamaması nedeniyle Fransa ve İngiltere, Almanya'ya karşı muhaliflere silah yardımı yasağını kaldırma kararı almıştı.

(SABAH)

Etiketler : , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU