USA SABAH 15 Aralık 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 13 Nisan 2013 Cumartesi 02:58
  • Güncelleme saati: 03:54

Behzat Barış ebediyete uğurlandı

New York'un Brooklyn şehrindeki evinde 95 yaşında hayatını kaybeden gazeteci Behzat Barış için cenaze töreni düzenlendi.

Eren Abdullahoğlu / NEW YORK

Birleşmiş Milletler'de en uzun süre görev yapan gazeteci Behzat Barış (95) vefat etti. Brooklyn'deki bir hastenede dört gün önce yaşamını yitiren Barış, dün son yolculuğuna uğurlandı.

Barış için Türk evi önünde gazeteci ve yakın dostları tarafından bir tören düzenlendi. Burada yapılan anma töreninden ardından Brooklyn'de bulunan Fatih Camisi'ne getirilen Barış için cenaze namazı kılındı. Naaş İstanbul'daki Feriköy Mezarlığı'nda defnedilmek üzere Türkiye'ye gönderildi.

BM'nin duayen gazetecisi Barış, BM'de, ilk Genel Sekreter Tryg ve Halvdan Lie hariç bütün Genel Sekreterler döneminde çalışarak, 45 yıllık gazetecilik geçmişiyle bu kuruluşta görev yapan en kıdemli gazeteci olarak biliniyor.

Osmanlı'da doğdu, Cumhuriyet'le büyüdü

Osmanlı döneminde doğan, Cumhuriyet'le yetişen 1918 İstanbul doğumlu usta gazeteci Barış, Tasvir-i Efkar gazetesinde göreve başladı. 1954 yılında Anadolu Ajansı'nın Köşk Muhabirliği görevinde bulunduğu sırada, dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ı yakından takip etti. Türk Gazeteciler Cemiyeti tarafından 1997 yılında Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'ne layık görülen Barış, Galatasaray Lisesi'nin verdiği 50. yıl üyelik beratı ve madalyasına sahipti.

Bir dönem, BM Muhabirleri Derneği'nde (UNCA) Başkanlık görevinde bulunan ve Turkish Journal'ın Yayın Danışmanlığı'nı da yapan Barış, iyi derecede Rumca, Fransızca, İngilizce ve İtalyanca konuşuyordu.

Sarı basın kartı sahibi gazeteci Barış, emekli olmadan önce Cumhuriyet Gazetesi'nin BM Temsilciliği'ni yaptı.

(USASABAH)


Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU