USA SABAH 10 Aralık 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 13 Nisan 2013 Cumartesi 14:03
  • Güncelleme saati: 14:05

ABD'ye "Magnitsky" yanıtı!

Rusya, ABD'nin ülkeye giriş yasağı koyduğu Rus bürokratlarını içeren ve dün yayınlanan "Magnitsky Listesi"ne bugün kendi listesini yayınlayarak cevap verdi.

Rusya ile ABD arasında gittikçe tırmanan "liste" savaşında son hamleyi Rusya yaptı.

Rus Dışişleri Bakanlığı, insan haklarını ihlal ettiği iddiasıyla hazırladığı 18 ABD bürokratının isminin bulunduğu listeyi yayınladı.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan listeye ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, ABD tarafından yayınlanan ve "absürt" olarak nitelendirdiği listenin Rusya ve ABD arasındaki ikili ilişkilere ve güvene darbe vurduğunu belirtti.

Listenin yayınlanmasını Rusya'nın iç işlerine müdahale olarak gördüklerini vurgulayan Lukaşeviç, "Liste savaşı bizim seçeneğimiz değil, ancak açıktan yapılan şantaja cevap vermek zorundayız. Washington'daki siyasilerin Rusya gibi bir ülkeyle açıktan dikte yaparak, akıl hocası havasında ilişki kurulamayacağını anlamaları gerekiyor" dedi.

Lukaşeviç, ABD tarafından yayınlanan ve insan hakları ihlallerinde bulundukları gerekçesiyle ülkeye girmeleri engellenen 18 Rus bürokratın isimlerinin yer aldığı listeye Rusya'nın gerekli şekilde cevap verdiğini ve "Federal kanunlar çerçevesinde Rusya vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmesinde sorumlu 18 ABD'li bürokratın Rusya'ya girmelerine yasak getirdiklerini" söyledi.

Lukaşeviç, kendi listelerinde, Guantanamo hapishanesinde şiddet ve süresiz tutuklama olaylarından sorumlu tutulan, diğer ülkelerde Rusya vatandaşlarının alıkonulmasına karışan ve Rus vatandaşlarının yaşamlarına müdahalede bulunan bürokratların adlarının bulunduğunu vurguladı.

Rusya'nın açıkladığı 18 kişilik listede, Beyaz Saray eski yöneticisi David Addington, Adalet Bakanlığı eski danışmanı John Yoo ve Guantanamo üssü eski komutanları Jeffrey Miller ve Jeffrey Harbeson'un da isimleri bulunuyor.

ABD'nin Magnitsky Yasası

Hermitage Capital Management Fonu avukatlarından Sergey Magnitsky'nin, 2009'da Rusya'da gözaltındayken hayatını kaybetmesinin ardından ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya'nın gözaltı süresince gerekli önlemleri almadığını savunarak, sorumlu bürokratların cezalandırılmasını istemişti.
Bu kapsamda 2012 yılında ABD'de kabul edilen Magnitsky Yasası, insan hakları ihlallerinde bulunduğu belirtilen Rus bürokratların ABD'ye girişinin engellenmesi de dahil bir dizi yaptırımların hayata geçirilmesini öngörüyor.

Magnitsky'ye karşı, Dima Yakovlev Yasası

ABD'nin Magnitski Yasası'na karşı Rusya, yanıt niteliğindeki "Dima Yakovlev Yasası"nı kabul etti.
Rusya'nın kabul ettiği söz konusu yasa, ABD'de bir aileye evlatlık verildikten sonra babasının ihmalkarlığı sonucu 18 aylıkken hayatını kaybeden Rus Dima Yakovlev'in adıyla anılıyor ve Rus çocuklarının ABD vatandaşlarına evlat verilmesini yasaklıyor.

ABD'de 2008'de meydana gelen olayda, üvey babası tarafından araç içinde bırakılan Yakovlev, saatlerce yakıcı güneş altında kalması sonucu hayatını kaybetmiş, yargılanan üvey baba kasıtsız adam öldürmekten suçlu bulunmuştu.

(USASABAH ve Ajanslar)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU