USA SABAH 13 Kasım 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 12 Nisan 2013 Cuma 00:58
  • Güncelleme saati: 01:02

G8'nin yıldızı Jolie

Amerikalı ünlü aktris ve BM Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie, Londra'da yapılan G8 dışişleri bakanları toplantısına katıldı.

Jolie'nin toplantıya katılma sebebinin, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'in öncülüğünde başlatılan 'çatışma alanlarındaki cinsel şiddeti önleme' girişimine destek vermek olduğu bildirildi.

William Hague ve Angelina Jolie, çatışma bölgelerindeki cinsel şiddet olaylarını dünya gündemine taşımak amacıyla, geçtiğimiz haftalarda Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki mülteci kamplarını ziyaret etmişti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın geçtiğimiz yıl başlattığı 'çatışma zamanlarında cinsel şiddeti önleme' girişimi, özellikle Afrika'daki iç çatışmalar sırasında kadınlara yönelik şiddet olaylarına dikkati çekmeyi ve bunların cezalandırılmasını hedefliyor.

İngiltere'nin dönem başkanlığını yürüttüğü G8 Grubu üyesi dışişleri bakanları, 17-18 Haziran'da Kuzey İrlanda'da yapılacak 'Devlet Başkanları Zirvesi' öncesi dün Londra'da bir araya geldi. İki gün süren toplantıya G8 üyeleri Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya, İngiltere ve ABD dışişleri bakanları katılıyor.

Toplantının başlıca gündem maddelerini Kuzey Kore'nin nükleer tehditleri ve Suriye krizi oluşturuyor. Toplantıda ayrıca, İran'ın nükleer programı, Somali'ye yardım konusunda uluslararası finans kurumlarını cesaretlendirmek, siber saldırılara karşı güvenlik, Arap Baharı ve Burma'ya uluslararası yatırımı teşvik konuları da masaya yatırılıyor.

İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague toplantı öncesi yaptığı açıklamada, kendisinin kişisel gündeminde ise 'savaş zamanlarındaki cinsel şiddet ve taciz olaylarının cezalandırılmasına' yönelik başlattıkları girişim olduğunu belirtmişti.

(CİHAN)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU