USA SABAH 16 Ekim 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 15 Mart 2013 Cuma 21:01
  • Güncelleme saati: 21:20

Silah Ticareti Anlaşması için yeni umut

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, küçük silahlardan savaş uçaklarına kadar bütün konvansiyonel silahların küresel ticaretindeki yetersiz düzenlemelere son vermenin ortak sorumluluk olduğunu belirtti.

Genel Sekreterliğin basın sözcülüğü, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde 18-28 Mart'ta yapılacak Uluslararası Silah Ticareti Anlaşması (ATT) Konferansı ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, New York'ta gelecek hafta çalışmalarına başlayacak konferans için sabırsızlandığını belirten Ban, "Ben üye devletlerin aralarındaki farklılıkları gidereceklerine ve bu simgesel antlaşmanın kabulü için gerekli siyasi iradeyi göstereceklerine eminim'' görüşünü bildirdi.

''Silah ve mühimmatların uluslararası transferlerini düzenleyen ve ihracatçı devletler için ortak standartları sağlayan bir Silah Ticareti Antlaşması için desteğimi yineliyorum'' ifadesini kullanan Ban, anlaşmanın getireceği standartların, ticareti yapılan silahların silahlı suçları veya uluslararası insan hakları ihlallerini teşvik etmedeki riskini ölçmek adına çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

''Bu hesap verilebilirliğin, açıklık ve silah ticaretinde şeffaflığın tek yoludur''

Açıklamada, ''Bu antlaşmanın kabul edilmesi, aynı zamanda silahtan arındırma ve uluslararası toplum tarafından nükleer silahların yayılmasını önleme çabalarına çok ihtiyaç duyulan bir ivme verecektir'' denildi.

Sağlam bir silah ticareti antlaşmasının şiddetten etkilenen milyonlarca insan üzerindeki yükün hafifletilmesi ve BM'nin dünyada barış, kalkınma ve insan haklarını teşvik etme görevini yürütmesinde yardımcı olacağını belirten Ban, ''Bu hesap verilebilirliğin, açıklık ve silah ticaretinde şeffaflığın tek yoludur'' ifadelerini kullandı. Ban, "küçük silahlardan savaş uçaklarına kadar bütün konvansiyonel silahların küresel ticaretindeki yetersiz düzenlemelere son vermenin ortak sorumluluk olduğunu" belirtti.

Yaklaşık iki hafta sürecek konferansta anlaşma sağlanırsa, silah ticareti ile ilgili tarihi bir karar alınmış olacak. 2012 yılının Temmuz ayında, aralarında ABD, Çin ve Hindistan'ın da olduğu 157 üye devletin destek vermesine rağmen, BM Güvenlik Konseyi'nin maddeler üzerinde mutabık kalamaması sonucu söz konusu anlaşma rafa kaldırılmıştı.

Silahlı şiddet eylemleri ile ilgili istatistiklere göre, dünyada her dakika bir insan hayatını kaybediyor. Silah kaçakçılığının en yüksek seviyede olduğu Afrika ülkelerinde kontrol dışı iki milyardan fazla küçük silah bulunduğu biliniyor.

(AA)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU