USA SABAH 17 Ekim 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 15 Mart 2013 Cuma 20:52
  • Güncelleme saati: 20:53

BM'den ABD'ye İHA eleştirisi

BM, ABD'nin insansız hava araçlarının Pakistan'da düzenlediği saldırıların, bu ülkenin egemenliğini ihlal ettiğini bildirdi.

BM'nin insan hakları ve terörle mücadele özel raportörü Ben Emmerson, yaptığı açıklamada, Pakistan hükümetinin, kendisine söz konusu saldırılara rıza göstermediğini açıkça ifade ettiğini söyledi.

İnsansız hava araçlarının düzenlediği saldırılarda sivillerin öldüğü iddialarını soruşturmak üzere Pakistan'a gizli tutulan 3 günlük bir ziyarette bulunan BM ekibinin başkanı Emmerson'a göre, Pakistan hükümetinin, topraklarında düzenlenen saldırılarda en az 400 sivilin yaşamını yitirdiğini doğruladığını iletti.

Emmerson ve ekibinin ziyaretinin, Çarşamba günü sona erdiği ifade edilirken, Araştırma ve Güvenlik Çalışmaları Merkezi'nin yöneticisi Pakistanlı uzman İmtiyaz Gül, BM ekibine, ziyareti sırasında sivillerin öldüğü iddia edilen 25 saldırı hakkındaki araştırmaları verdiklerini söyledi.

Ben Emmerson'un, ziyareti sırasında Pakistanlı yetkililer, saldırıların başlıca hedefi olan Kuzey Veziristanlı aşiret liderleri ve yerel halkla görüştüğü belirtildi.

(USASABAH ve Ajanslar)

Etiketler : , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU