USA SABAH 20 Ekim 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 12 Mart 2013 Salı 15:48
  • Güncelleme saati: 15:49

Michelle Obama da hacklendi

Sanal dünyada pek çok kişinin kişisel bilgilerini ele geçiren hackerların son hedefi Amerika'da siyaset, iş ve eğlence dünyasının ünlüleri oldu.

Henüz kimliği tespit edilemeyen bir hacker, aralarında ABD First Lady'si Michelle Obama, ABD Devlet Başkan Yardımcısı Joe Biden, ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, televizyon yıldızı Kim Kardashian, şarkıcı karı-koca Beyonce ve Jay-Z'nin de aralarında bulunduğu 13 kişinin kredi kartlarını hackleyip kişisel bilgilerine ulaştı.

Amerikan magazin siteleri TMZ ve Hollywood Reporter, FBI ve Los Angeles polisinin olayı soruşturduğunu duyurdu. Haberlere göre hackerlar, özenle seçtikleri ünlü kurbanlarının sosyal sigorta numaraları, gayrimenkul hesapları, banka hesapları, araba kredi hesapları ve kredi kartı bilgilerine ulaşarak tüm bunları online deşifre etti.

FBI Başkanı Robert Mueller ve Los Angeles polis Şefi Charlie Beck'in de hacklenen isimler arasında yer aldığı belirtilirken, ismi geçen diğer ünlüler Paris Hilton, Ashton Kutcher, Britney Spears, Mel Gibson, eski Başkan Yardımcısı adaylarından Cumhuriyetçi Sarah Palin, Hulk Hogan ve oyuncu-eski California valisi Arnold Schwarzenegger, işadamı Donald Trump, ABD Adalet Bakanı Eric Holder olarak belirtiliyor. Kişilere ilişkin bilgiler, 1990-1991 yıllarında Sovyet Birliği'nin domain adresi olarak kullanılan "su" uzantısıyla sahte bir internet sitesinde yayınlandı.

Hackerlar sitede Michelle Obama'ya "Michelle'i seviyorum" anlamına gelen bir işaret bırakarak şu notu düştü: "Bu olaydan dolayı kocanı suçla. Biz yine de seni seviyoruz Michelle."

Los Angeles Polis Şefi Beck'e ise, "Dorner'ı köşeye sıkıştıramazsın" notu bırakan hacklerın, Los Angeles polis teşkilatından ayrıldıktan sonra iş arkadaşlarından intikam almak için üç kişiyi öldüren ve polis teşkilatını 9 gün peşinden koşturan polis memuru Christopher Dorner'a gönderme yaptığı da belirtiliyor. İnternet sitesinde neden bu kişilerin hacklendiği ise açıklanmadı.

(SABAH)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU