USA SABAH 22 Ekim 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 09 Mart 2013 Cumartesi 15:10
  • Güncelleme saati: 15:13

Türk lise öğrencileri New York'ta robot yarıştırdı

ABD'nin New York şehrinde bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Bilim ve Teknoloji Fuarı kapsamındaki FRC Robot yarışmasına Türkiye'den iki lise takımı da katıldı.

Türk takımlarına destek vermek için yarışma alanına gelen Türkiye'nin New York Başkonsolosu Levent Bilgen, İstanbul ve Kocaeli'nden gelen öğrencilerin Türkiye'yi yurt dışında, böyle bir organizasyonda tanıtmalarından dolayı çok gururlandıklarını belirtti.

Dünyanın en büyük fuar merkezlerinden biri olarak kabul edilen New York Javit Center de gerçekleştirilen yarışmaların ilk gününde, 63 lise arasından 9. sırada tamamlayan Kocaeli İnanç Lisesi Robotiks Takımı öğrencileri, finallere kalarak iyi bir derece ile Türkiye'ye dönmek istediklerini belirttiler.

İstanbul'dan katılan Tepekent Anadolu Lisesi Robotiks takımı öğrencileri de yarışma alanında açtıkları Türk bayrakları ve diğer takım öğrencilerine dağıttıkları Türkiye'nin tanıtımı ile ilgili hediyelerle dikkat çekti.

New York ve çevre eyaletleri etkisi altına alan kar yağışı ve kötü hava şartlarına rağmen FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) organizasyonu tarafından gerçekleştirilen FRC Robotik yarışmasında bu yıl robotlara, kablosuz bağlantı ile standart bir alan içinde belirlenen noktalara frizbi atışı ve piramit şeklindeki kulelere tırmandırma becerileri yarıştırıldı.

Yarışmalara bu yıl Kanada, Brezilya, İngiltere, ABD ve Türkiye'den lise öğrencileri katıldı.

(AA)

Etiketler : , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU