USA SABAH 22 Ekim 2018 Pazartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 17 Şubat 2013 Pazar 04:56
  • Güncelleme saati: 04:58

Karzai NATO'yu kovdu

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Afgan halkının yabancı güçlerin korumasına ihtiyacının olmadığını söyleyerek ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ülkeyi derhal terk etmesini istedi.

Başkent Kabil'de Afganistan Ulusal Askeri Akademisi'nde Afgan ordusuna mensup genç subaylara hitaben bir konuşma yapan Karzai, Afganistan ordusunun NATO'dan artık hiçbir şartta hava desteği istemeyeceğini söyledi. Karzai, çıkarılacak yeni bir kararname ile bunun yasaklanacağını kaydetti.

"Burası bizim toprağımız, Amerikalıların değil. Çok şükür yabancı güçler yakın gelecekte ülkemizi terk edecekler. Kendi topraklarımızı korumak için yabancı güçlerin yardımına ihtiyacımız da yok" diyen Karzai, yoğun güvenlik önlemleri altında yaptığı konuşmasını "Benim vatan toprağımı genç Afgan askerler koruyacaktır" şeklinde sürdürdü.

Karzai'nin sert çıkışı, Afgan ordusu ile NATO'nun ülkenin doğusundaki Kunar vilayetinde ortaklaşa düzenlediği operasyon sırasında hava desteği talep edilmesi sonrası NATO'nun aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 10 sivili öldürmesinin ardından geldi.

Teröre karşı mücadelede NATO'dan hiçbir şart altında hava desteği istenemeyeceği yönündeki kararnamenin çıkarılması halinde 350 bin nüfuslu Afganistan ordusu ilk defa kendi başına doğrudan Taliban ve El Kaide'ye karşı savaşmış olacak.

(AA)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU