USA SABAH 26 Eylül 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 16 Şubat 2013 Cumartesi 02:16
  • Güncelleme saati: 02:41

Oscar, ilk duruşmada hiç konuşmadı

Geçtiğimiz Çarşamba gecesi Güney Afrika'nın Pretoria kentinde bulunan evinde sevgilisi Reeva Steenkamp'i (30) vurarak öldüren ünlü ampute sporcu Oscar Pistorius (26), dün hâkim karşısına çıkarıldı.

Gri renkli bir takım elbise giyen ve kravat takan Pistorius, 40 dakikalık duruşma boyunca hiç konuşmadı ve sık sık ağladı. Babası Henke ile erkek kardeşi Carl'ın da kendisine eşlik ettiği Pistorius, savcılar tarafından tasarlayarak ve kasten cinayet işlemekle suçlandı. Ünlü sporcu, mahkeme heyeti başkanı Desmond Nair kendisinin neyle suçlandığını açıklarken elleriyle yüzünü kapattı.

Mahkeme, Oscar Pistorius hakkında açılan davanın ikinci duruşmasının 19 Şubat günü yapılmasına karar verdi. Pistorius, duruşma vaktine kadar polis nezarethanesinde tutulacak. Engelli sporcunun yapılan ilk muayenede oldukça sağlıklı olduğunun belirlendiği, ancak olayın şokunu üzerinden henüz tam anlamıyla atamadığının gözlendiği açıklandı.

Güney Afrika başta olmak üzere bütün dünyayı şoke eden cinayetle ilgili ayrıntılar da giderek netleşiyor. Talihsiz kurban Reeva Steenkamp'in, ilk gün açıklandığı gibi üç yerinden değil, dört yerinden vurulduğu bildirildi. Buna göre, Steenkamp başından, elinden, omzundan ve leğen bölgesinden aldığı yaralar nedeniyle hayatını kaybetti. Olayın ardından eve gelen güvenlik görevlilerinin, genç kadının cesedini banyoda bulduğu, banyo ve tuvalet kapılarında çok sayıda kurşun izine rastlandığı da kaydedildi.

Oscar Pistorius'un sevgilisini kasten mi yoksa yanlışlıkla mı vurduğuna dair tartışmalar bütün hızıyla sürerken, Pistorius'un bazı komşuları, cinayet gecesi silah sesinden önce evden gürültüler geldiğini anlattı. Polis, ünlü sporcunun şiddet eğilimli olduğunu hatırlatarak, komşularının ifadelerini de bunu destekleyen bir durum olarak kabul ediyor. Ancak Pistorius'un geçtiğimiz yıl verdiği bir röportajda evine girmesinden korktuğu hırsızlardan korunmak için yatağının yanında silah bulundurduğunu söylemesi, olayın kaza olma ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Dünya çapında kazandığı spor dereceleriyle adından söz ettiren Oscar Pistorius'un işlediği cinayet, Güney Afrika basınında ayrıntılı şekilde yer aldı. Gazeteler manşetlerini tümüyle cinayete ayırırken, haberlerde Pistorius'un parlak kariyerine ve hızlı düşüşüne atıflar yapıldı.

(SABAH)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU