USA SABAH 20 Kasım 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 15 Şubat 2013 Cuma 01:50
  • Güncelleme saati: 03:25

Türkiye'den Hıristiyanlara özel kamp

New York Times gazetesi, Türk yetkililere dayandırdığı haberinde, gerekli olması durumunda Türkiye'nin Suriyeli Hıristiyan mülteciler için özel kamp açacağını yazdı.

Suriye'de iç savaş ikinci yılını doldururken, ihtiyaç olması durumunda Türkiye'nin Suriye'den gelebilecek Hıristiyan mülteciler için özel kamplar hazırlayarak hizmete sunabileceği bildirildi. New York Times gazetesinin Türk yetkililere dayandırdığı haberine göre, Özgür Suriye Ordusu ile Kürtler arasında sıkışıp kalan Hıristiyanlar Türkiye'ye iltica ettikleri takdirde, Ankara onlar için özel kamp açmaya ve her türlü barınma yardımını yapmaya hazır.

Suriyeli Hıristiyan sığınmacıların Türkiye'deki kamplarda kalmaktan çekindiklerini, bu nedenle de Mardin ve Midyat dolaylarına gitmeyi tercih ettiklerini yazan gazete, son haftalarda yüzlerce Hıristiyan'ın ülkesini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi. Konuyla ilgili haberde ismi açıklanmayan üç çocuk annesi Hıristiyan bir kadının "Biz isyancılardan kaçıyoruz, Türkiye'deki kamplar da onlarla dolu" sözleri de aktarıldı.

50 bin mülteci gelebilir

New York Times, Türkiye Süryani Cemaati'nden bazı yetkili ve din adamlarının ifadelerine de yer verdi. Bunlardan biri olan Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker, Başbakanlık'tan kendilerine yapılan açıklamada Suriyeli Hıristiyan mülteciler için her türlü yardımın sağlanacağının vurgulandığını belirtti. Türker "Gerekirse Süryaniler ve diğer Hıristiyan gruplar için kamplar da açılacak" ifadelerini kullandı. Süryani yetkililer, Ceylanpınar'ın karşı yakasındaki Rasülayn'ın düşmesi durumunda Türkiye'ye en az 50 bin Hıristiyan'ın sığınacağı tahmininde bulundu.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Türk yetkili de Hıristiyan mülteci için ayrı kamp kurulması ihtimalini doğrulayarak, "Bu kamplarda dini ihtiyaçların karşılanması için tesisler de yer alacak" şeklinde konuştu.

(SABAH)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU