USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 15 Şubat 2013 Cuma 01:02
  • Güncelleme saati: 01:13

Karzai'den NATO'ya kınama

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ülkenin doğusundaki Kunar vilayetinde düzenlenen ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 10 sivilin hayatını kaybettiği operasyondan dolayı NATO'yu "sert bir dille" kınadı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Karzai'nin NATO'yu sert dille kınadığı belirtilerek, teröre karşı verilen mücadelenin halkı evlerinde vurmak olmadığının altı çizildi.

Açıklamada, Karzai'nin NATO'ya hitaben şu ifadelerine yer verildi:

"Terörle mücadele Afganistan halkının yaşadığı köylerde ve onların evinde yapılmaz. Afgan köylerinde teröre karşı verilen mücadele hiçbir sonuç alınmaz."

Bombardımanda hayatını kaybedenlerin ailelerini telefonla arayan Karzai, başsağlığı dileklerini iletti. Karzai'nin ayrıca olayı araştırmak üzere komisyon kurulması talimatı verdiği bildirildi.

NATO'nun sivil kayıplarını henüz resmen kabullenmediği bombardımandan sonra operasyonla ilgili Karzai'yi bilgilendiren ISAF'ın yeni komutanı Amerikalı General Joseph Dunford, olayda hayatını kaybeden siviller için kişisel başsağlığı dileklerini iletti.

ABD öncülüğündeki NATO güçlerinin salı gecesi Kunar'ın Çevgam köyünde düzenledikleri hava saldırısında iki aileye mensup 5 çocuk, 4 kadın ve bir erkek hayatını kaybetmiş, aynı olayda 4 Taliban mensubu da öldürülmüştü.

(AA)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU