USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 15 Şubat 2013 Cuma 02:03
  • Güncelleme saati: 02:05

Bir asteroid daha geçip gidecek

Dünyanın gözü bugün gökyüzünde olacak. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılan açıklamada yarım futbol sahası büyüklüğündeki ''2012-DA14'' asteroidin, Dünya'nın 28 bin kilometre uzaklığından geçeceği bildirildi.

Şimdiye kadar Dünya'nın en yakınından geçen en büyük asteroid olan "2012-DA14" insanlığa zarar vermeyecek. Dünya'ya Ay'ın 13'te 1'i kadar yakınlaşacak olan asteroid, çıplak gözle görülmeyecek. NASA uzmanları, "2012-DA14"ün Dünya'ya çarpmayacağı garantisini verse de bazı uzmanlara göre haberleşme ağlarında bazı aksaklıklara neden olabilir. Meteorun Dünya'ya en yakın olduğu sırada, en iyi görülebileceği yer Endonezya olacak.

Fransız basını ise bir astreodin çapına göre Dünya'ya çarpma ihtimali gerçekleşirse oluşabilecek en kötü 5 senaryoyu sıraladı:

1.) Çapı 10 metreden küçükse: Bu astreoidler normalde Dünya'ya ulaşmadan parçalanıyor ama bir ev, yol ya da insanlar gibi üzerlerine düştükleri şeylere hasar verebilirler.

2.) Çapı 10 ile 100 metre çapındaysa: Düşmeleri halinde bir şehri yerle bir edebilir ya da dev dalgalara yol açabilirler.

3.) Çapı 100 metre ile 1 kilometreyse: Yaşanılan yerin nüfusuna göre, 5 ila 100 milyon kişinin ölümüne yol açabilir. Örneğin Belçika gibi bir ülkenin üzerine düşerse, ülkenin tamamı haritadan silinebilir.

4.) Çapı 5 kilometrenin üzerindeyse: dünyanın bir toz tabakasıyla kaplanmasına yol açabilir. Böylesi bir durum da güneş sistemini alt üst eder. Hava sıcaklığı her yerde eksi 10'larda seyir eder. Dolayısıyla oluşacak yiyecek sıkıntısı nedeniyle insanlık yavaş yavaş yok olur.

5.) Çapı 100 ila 200 kilometre arasındaysa: En basit anlatımıyla bu çaptaki bir astreodin Dünya'ya çarpması halinde okyanuslar buharlaşır ve bütün yaşam formaları yok olur.

(SABAH)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU