USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 13 Şubat 2013 Çarşamba 14:40
  • Güncelleme saati: 14:46

Afganistan'dan 33 bin asker çekiliyor

ABD Başkanı Barack Obama, gelecek yıl sonunda ABD'nin Afganistan'daki savaşının sona ermiş olacağını söyledi.


Obama "Birliğin Durumu" konuşmasının dış politikaya ayırdığı bölümünde Afganistan'daki ABD askeri varlığının durumuna da değindi. Afganistan'dan 33 bin personelin ABD'ye döndüğünü anlatan Obama, ilkbaharda Afganistan güvenlik güçlerinin sorumluluğu üstleneceklerini, ABD askerlerinin ise destek rolüne geçeceklerini söyledi.

Gelecek yıl 34 bin ABD askerinin daha Afganistan'dan ayrılacağını kaydeden Obama, "Gelecek yıl sonunda Afganistan'daki savaşımız sona ermiş olacak" dedi.

Obama, 2014'ten sonra da Afganistan'a desteklerinin süreceğini ve bunun şekli konusunda Afgan yetkililerle müzakere halinde olduklarını belirterek, Afganistan'ın tekrar kaosa sürüklenmemesi için Afgan güçlerine ekipman ve eğitim desteği sunacaklarını, El Kaide ve uzantılarıyla mücadeleye destek vereceklerini dile getirdi.

Arap Yarımadası ve Afrika'da El Kaide'nin değişik biçimlerinin ve bazı aşırı grupların ortaya çıktığını belirten Obama, "Bu grupların tehditleri dönüşüm geçiriyor. Bu tehditlerle mücadele etmek için onbinlerce oğlumuzu ve kızımızı dışarıya gönderip başka ülkeleri işgal etmemiz gerekmiyor. Bunun yerine Yemen, Libya, Somali gibi ülkelerin kendi güvenliklerini sağlamalarına yardım etmeli, Mali'de olduğu gibi terörizmle savaşan müttefiklerimize de destek vermeliyiz" diye konuştu.

Gerekli olduğunda ABD'ye doğrudan tehdit oluşturan teröristlere karşı mücadele edeceklerini de dile getiren Obama, ancak terörizme karşı savaşta kendi değerleriyle mücadele etmeleri gerektiğini vurguladı.
Terör operasyonlarında rehber olacak bir yasal çerçeve için ekibinin çalıştığını kaydeden Obama, "İlerleyen günlerde konuya ilişkin Kongre'yi bilgilendirmeye devam edeceğim. Böylece hem teröristlerin hedef alınması, tutuklanması ve sorgulanması işlemleri kanunlarımızla uyumlu, kontrol ve denge sistemi içinde kalacak hem de çabalarımız, dünya ve ABD halkı için daha şeffaf olacak" dedi.

El Kaide ile mücadelelerinin de süreceğini vurgulayan Obama, dünyayı tehdit eden "en tehlikeli" silahların yaygınlaşmasının önlenmesi için sürdürülen çabalarda da öncü rol üstlenmeye devam edeceklerini söyledi.

Kuzey Kore'nin nükleer denemesi

Obama, konuşmasında Kuzey Kore yönetimini de uyararak, "Kuzey Kore bilmeli ki; güvenlik ve refahı ancak uluslararası yükümlülüklerini yerine getirerek elde edebilirler. Geçen akşam gördüğümüz türde provokasyonlar, sadece onları daha fazla izole eder. Müttefiklerimizle birlikte füze savunma sistemlerimizi güçlendirecek ve dünyanın bu tehditlere karşı ciddi önlemler almasına öncülük edeceğiz" dedi.
İranlı liderlerin de ''diplomatik çözüm zamanının geldiğini'' anlamaları gerektiğini vurgulayan Obama, uluslararası toplumun birlik halinde İran'dan yükümlülüklerini yerine getirmesini istediğini belirterek, "İran'ın nükleer silah geliştirmesini engellemek için ne gerekiyorsa yapacağız" diye konuştu.

Rusya ile de nükleer cephanelerin daha da azaltılması için birlikte çalışacaklarını belirten Obama, nükleer materyallerin "yanlış ellere düşmemesi için'' de küresel çabalara öncülük etmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Siber saldırılar

Barack Obama, ABD'nin hızla artan siber saldırılarla da mücadele etmesi gerektiğini kaydederek, bilgisayar korsanlarının kimlikleri ve şirket sırlarını çaldığına vurgu yaptı.

Düşmanların enerji hatları, finansal kurumlar ve trafik kontrol sistemlerini hedef aldıklarını anlatan Obama, bu düşmanlarla mücadele etmek için yeni önlemler geliştirmek için çalıştıklarını belirtti.

Obama, Kongre üyelerinden bilgisayar ağlarının koruma kapasitelerinin güçlendirilmesi ve saldırganların caydırılması amacıyla hazırlanan yasal düzenlemeleri desteklemelerini istedi.

Bugünün dünyasında, riskler kadar fırsatların da bulunduğunu anlatan Obama, ABD'nin ihracatını artırmak ve yeni iş imkanları sağlamak için AB ile kapsamlı "Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı" görüşmesi başlattıklarını söyledi.

Obama, dünyanın en yoksul bölgelerindeki ilerlemelerin bütün dünyaya katkı sağlayacağını kaydederek, "Birçok yerde insanlar günlük bir dolardan biraz fazla bir miktarla yaşıyor. ABD, gelecek 20 yılda müttefikleriyle aşırı yoksulluğu yok etmek için daha çok kişiyi küresel ekonomiye entegre ederek, kadınları güçlendirerek, genç ve parlak yeteneklere daha fazla imkan sağlayarak mücadele edecek" diye konuştu.

Ortadoğu ve İsrail

Başkan Obama, konuşmasında Ortadoğu'daki gelişmelere de değindi. "Ortadoğu'da vatandaşların evrensel hak taleplerinde yanlarında duracak, demokrasiye istikrarlı bir şekilde geçişlerinde destek olacağız. Bu süreç karmaşık olacak. Mısır gibi ülkelerde değişimin yönünü dikte etme durumunda değiliz ama bütün halkın temel insan haklarına saygı gösterilmesini isteyeceğiz" dedi.

Suriye'deki olaylara da değinen Obama, "Kendi halkını öldüren Suriye rejimine baskı yapmayı sürdüreceğiz. Bütün Suriye halkının haklarına saygı gösteren muhalefet liderlerini de destekleyeceğiz" diye konuştu.

Obama, güvenlik ve kalıcı barış arayışlarında İsrail'in yanında kararlı şekilde duracaklarını da belirterek, "Gelecek ay yapacağım Ortadoğu turunda bu mesajları ileteceğim" dedi.

Konuşmasında değindiği hedeflerin gerçekleştirilmesi için dünyanın tehlikeli bölgelerinde çalışan personelin cesaretine ihtiyaç olduğunu kaydeden Obama, yurt dışında çalışanların güvenliğini sağlamak için yapılması gereken her şeyi yapacaklarını söyledi.

(USASABAH ve Ajanslar)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU