USA SABAH 13 Aralık 2018 Perşembe
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 02 Şubat 2013 Cumartesi 02:45
  • Güncelleme saati: 02:50

Rambo silah reformundan yana

''Rambo'' filmlerinin yıldızı, 66 yaşındaki Sylvester Stallone, saldırı silahları yasağına destek verdi.


Stallone, insanların saldırı silahlarının kaldırılmasına üzüleceğini bildiğini belirtirken, ''Saldırı silahına kim ihtiyaç duyar? Saldırı silahıyla avlanamazsınız. Evinize kim saldıracak, ordu mu?'' dedi.

Ünlü aktör, yönetmen ve yazar Sylvester Stallone, gelecekte insanların topluca vurularak öldürülmesini önlemek için silah kontrolünün yanı sıra akıl sağlığı konusuna da odaklanılması gerektiğini kaydetti.

Silahlar daha çok beyazlarda

ABD'de silah bulunduranların çoğunun beyaz, evli ve güneyde yaşayan erkekler olduğu ortaya çıktı.
Uluslararası araştırma kurumu Gallup'un ABD'de yaptığı kamuoyu yoklaması, silah bulunduran erkeklerin sayısının kadınlardan 3 kat fazla olduğunu gösterdi.

6 bin kişinin katıldığı araştırmada, Amerikalıların yaklaşık yüzde 30'u silah sahibi olduğunu, yüzde 14'ü evinde silah sahibi bir kişinin bulunduğunu belirtti.

Silah bulunduran beyazların sayısının, siyahilerden ve hispaniklerden daha fazla olduğunun ortaya çıktığı araştırmada, silah sahiplerinin çoğunun evli ve güneyde yaşayan erkekler olduğu belirlendi.

Kamuoyu yoklaması, ayrıca, 50 yaşın üzerindekilerin ve Cumhuriyetçilerin daha fazla silah bulundurduğunu ortaya koydu.

Connecticut eyaletindeki Newtown kentinde bulunan Sandy Hook İlkokulu'na 14 Aralık'ta düzenlenen ve ABD tarihindeki en büyük okul saldırılarından biri kabul edilen saldırının ardından, ülkede silah kontrolüne ilişkin tartışmalar hız kazanmıştı.

(USASABAH ve Ajanslar)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU