USA SABAH 15 Aralık 2018 Cumartesi
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 21 Ocak 2013 Pazartesi 23:39
  • Güncelleme saati: 00:00

"Yolculuğumuz henüz bitmedi"

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikalılara savundukları değerler konusunda birlikte hareket etme çağrısında bulunarak, ''Günümüzün tartışmalarını, sadece kullandığımız oylarla değil, en köklü değerlerimiz ve kalıcı ideallerimizi savunmak için sesimizi yükseltmekle şekillendirmemiz gerekiyor'' dedi.

Kongre bahçesinde yüz binlerce Amerikalının şahitliğinde yemin etmesinin ardından Amerikalılara seslenen Obama, tüm konuşmasında geleceğe karşı olumlu tablo çizdi ve tüm Amerikalılara birliktelik mesajı verdi.

Obama, ''Günümüzün tartışmalarını, sadece kullandığımız oylarla değil, en köklü değerlerimiz ve kalıcı ideallerimizi savunmak için sesimizi yükseltmekle şekillendirmemiz gerekiyor'' dedi.

Obama, ''Özgürlük Tanrı'nın bir armağanı olsa da bunun dünyadaki insanlar tarafından korunması gerektiğini'' vurguladı.

Amerika'nın Bağımsızlık Deklarasyonu'nda belirtilen vazgeçilmez hakların net olduğunu ama hiçbir zaman kendi kendine uygulanmadığını belirten Obama,
bunları bütün bir ulus ve halk olarak birlikte uygulamaları gerektiğini kaydetti.

Amerikanın nesiller boyunca krizlerle testlerden geçtiğini ama her defasında bunları başarıyla aştığını ifade eden Obama, ekonominin artık daha iyiye gittiği, Irak ve Afganistan gibi yerlerdeki savaşlarının sona ermeye başladığını belirtti.

Obama, sınır tanımayan bu dünyanın talep ettiğini, mücadeleci, genç nüfus, çeşitlilik ve açıklık, risk için sonsuz kapasiteye sahip olmaları gibi tüm niteliklere sahip oldukları için Amerikalıların önlerindeki imkanların sınırsız olduğunu ifade ederek, ''Amerikalılar, biz bu an için yaratıldık ve birlikte bunu yakalayacağız ama birlikte yaptığımız sürece'' diye konuştu.

Orta sınıfa vurgu

Amerikalının sadece çok az kişinin çok iyi yaşayıp diğerlerinin zorluk içinde olmasıyla gelişemeyeceğini ifade eden Obama, seçim kampanyasında olduğu gibi yine orta sınıfa vurgu yaptı.

Obama, vergi kodlarının düzenlenmesi, okulların kalitesinin artırılması ve halkın yatırım yapılması gibi konuların iyileştirilmesi ihtiyacına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Ancak araçlar değişecek olsa da maksadımız kalıcıdır: Her bir Amerikalı'nın çabasını ve kararlılığını ödüllendiren bir ülke. Bu anın gerektirdiği budur. İnancımıza gerçek anlam katacak olan budur.''

Obama, her vatandaşın temel güvenlik ve onur içinde yaşamaya hakkı olduğunu belirterek, Amerika'nın şu anda bütçe açığını azaltma ve sağlık harcamalarını kısma gibi zorlu seçimlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Amerika'yı bugünlere getiren bir nesil ile Amerika'yı gelecekte inşa edecek nesil arasında bir seçim yapmayı reddettiklerini ifade eden obama, geçmişte insanların sağlık sigortaları tarafından geri çevrildiği günleri hatırlatarak, ''Bu ülkede özgürlüğün sadece şanslı ve mutlu olan birkaç kişiye ait olduğuna inanmıyoruz'' ifadesini kullandı.

Obama, herkesin hayatının bir döneminde işsizlikle ani gelişen bir hastalıkla karşılaşabileceğini veya kasırgada evini kaybedebileceğini belirterek, ''Medicare, Medicaid ve sosyal güvenlik ile birbirimize karşı bir taahhütte bulunurken bunlar bizim girişimciliğimizi baltalamayacak, bizi güçlendirecektir. Bunlar bizi sadece tüketen bir ülke değil, bu ülkeyi daha iyi hale getirecek riskleri almada bizi özgür kılacak şeylerdir'' değerlendirmesinde bulundu.

Obama böylece, ilk döneminde Cumhuriyetçilerle sert mücadeleler yaşadığı sosyal güvenlik ve medicare gibi konuları savunarak, Amerikan halkından da kendisinin yanında olmasını istedi.

Siyasetçilere mesaj

Kadınlar eşit ücrete sahip olmadıkça, eşcinseller diğer insanlarla aynı muameleyi görmedikçe, her vatandaş oyunu kullanabilir hale gelmedikçe, göçmenlere açık olmadıkça, çocuklar silahlardan güvenli kılınmadıkça başladıkları yolculuğun sona ermeyeceğini belirten Obama, her Amerikalı için yaşam, özgürlük ve mutluluğunu takip etme değerlerini sağlamanın bu neslin görevi olduğunu kaydetti.

Herkesin her konuda aynı bakışa sahip olamayacağına da dikkati çeken Obama, ''Ama mutlakiyetçiliği ilkelerle karıştıramayız ya da gösterişin siyasetin yerini almasına izin veremeyiz, hedef göstermeyi makul bir tartışma olarak adlandıramayız. '' dedi.

Obama, konuşmasında iklim değişikliği tehdidine değinerek, bu konudaki mücadelenin başarısız olmasının gelecek nesillere ihanet anlamına geleceği uyarında bulundu.

''Demokrasiyi destekleyeceğiz''

Obama konuşmasında, güvenlik ve kalıcı barış için illa ki sürekli bir savaş içerisinde olmak gerekmediğini kaydederek, ordunun gücü ve hukukun üstünlüğü vasıtasıyla Amerikan değerlerini yukarılarda tutmaya ve Amerikalıları savunmaya devam edeceklerini, diğer ülkelerle farklılıklarını ve sorunlarını barışçıl yollarla çözme yönünde cesaret göstereceklerini, bunu da tehlikelerle yüzleşme noktasında saf oldukları için değil, diyaloğun kuşku ve korkuları daha çok kalıcı şekilde kaldıracağını düşündükleri için yapacaklarını kaydetti.

Dünyanın her köşesinde ''güçlü ittifakların çapası'' kalmaya devam edeceklerini belirten Obama, barışçıl dünyada kimsenin en güçlü ulustan daha fazla bundan çıkarı olamayacağını ifade ederek, yurt dışındaki krizleri idare etmek için kapasitelerini artıracak kurumları idare etmek için ittifaklıklarına yönelik kurumları güçlendireceklerini kaydetti.

Obama, ''Asya'dan Afrika'ya, Amerika'dan Ortadoğu'ya demokrasiyi destekleyeceğiz. Çünkü çıkarlarımız ve vicdanımız özgürlük arzulayanlar için hareket etmeye bizi zorluyor ve biz yoksullara, hastalara, dışlanmış kesimlere, ön yargıların kurbanı olanlara umudun kaynağı olmalıyız. Bu sadece bir hayırseverlik olarak değil, zamanımızda barışın ortak inancın tanımladığı hoşgörü ve fırsatlar, insan haysiyeti ve adalet gibi prensiplerin geliştirilmesini gerekli kılıyor'' dedi.

Törenden notlar

2009 yılındaki başkanlık yemin töreninde 2 milyona yakın kişe varken, şimdi törene 700 bin civarında Amerikalı'nın katıldığı belirtiliyor.

Hava sıcaklığının 2 derece olduğu Washington'da, ülkenin her tarafından gelen Amerikalılar sabahın erken saatlerinden itibaren alanı doldurdular. Yanlarında battaniyeler getiren Amerikalılar, Obama için saatlerce bekledi.

(AA)

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU