USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 21 Ocak 2013 Pazartesi 23:31
  • Güncelleme saati: 23:35

İkinci Obama dönemi başladı!

ABD Başkanı Barack Obama'nın Kongre bahçesindeki halka açık yemin törenini 700 bin civarında Amerikalı izledi.

Kongre bahçesinde toplanan yüz binler, Obama'nın tarihi yemini ve konuşmasını büyük coşkuyla izlerken, töreni izlemeye gelenler arasında ünlü isimler de vardı.

Törene şarkılarıyla katılan Beyonce, Kelly Clarkson ve James Taylor'ın yanı sıra Jay-Z, Eva Longoria, Katy Perry ve John Mayer de Kongre bahçesindeki Amerikalıların tezahüratlarla karşıladığı ünlüler arasındaydı.

Şair Richard Blanco'nun şiir okuduğu yemin töreni sırasında, yaklaşık 30 bin polis ve gizli servis elemanı Kongre binası, halkın toplandığı meydan ve Beyaz Saray çevresinde güvenliği sağladı.

''Yedek lider''

Bu arada, tören sırasında ''çok olağanüstü boyutta bir felaketin meydana gelmesi durumunda'' ABD'nin liderliğini üstlenmesi için görevlendirilen Gazi İşleri Bakanı Eric Shinseki yemin törenini izlemedi.

Eric Shinseki, ABD Başkanı, Başkan Yardımcısı, Temsilciler Meclisi sözcüsü, Senato Başkanı ve kabinenin tüm üyelerinin aynı anda bir sebeple toplandığında, afet, saldırı gibi durumlarda başkanın ölmesi ya da ülkeyi yönetemeyecek durumda olması durumda, ''ülkenin yönetimsiz kalmaması için'' toplantıya katılmayan bakan olarak belirlendi.

Shinseki, önlem olarak Obama'nın yemin töreni sırasında gizli bir yerde bekledi.
Kabinenin 17. bakanı Shinseki, 2009'dan bu yana Obama yönetiminde yer alıyor.

Obama'nın 2009'daki yemin töreninde Savunma Bakanı Robert Gates ''yedek lider'' olmuş ve gününü Washington dışındaki askeri bir üste geçirmişti.

Obama, Roosevelt'ten sonra İncil'e en fazla el basan ABD Başkanı

''Takvimin cilvesi'' nedeniyle Obama, 4 kez başkan seçilen Franklin Roosevelt'den sonra yemin eden başkan oldu.

ABD başkanlarının seçilmesinden sonra, görevi eski başkandan devraldığı 20 Ocak'ın Pazar gününe denk gelmesi nedeniyle Obama, dün Beyaz Saray'da, bugün de Kongre'de yemin etti.
Bu şekilde iki gün süren başkanlık töreni, ABD tarihinde 7 kez meydana geldi.

Töreninin esprili notları arasında, Başkan Obama'nın yemin ederken ''States'' (devletleri) sözcüğünü dili sürçerek söylemesi de yer aldı.

(AA)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU