USA SABAH 19 Haziran 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 27 Ağustos 2012 Pazartesi 13:46
  • Güncelleme saati: 17:08

ABD'den rekor silah satışı

(USASABAH)

ABD Kongresi için yaptırılan bir araştırma, ABD'nin 2011 yılı için gerçekleştirdiği silah satışlarında üç kat artış olduğunu ve rakamın 66.3 milyar dolara ulaştığını gösterdi.


ABD, geçen yıl İran'ın nükleer programından çekinen Basra Körfezi ülkelerine yüksek miktarda satış yapmıştı.

Uzmanlar, İran'ın nükleer silah programı nedeniyle, ABD'nin Basra Körfezi ülkelerine yüksek miktarda silah satışı gerçekleştirdiğini ve bu sayede Amerikan şirketlerinin büyük tutarlarda kazanç elde ettiğini vurguluyor.

ABD'nin yurtdışına yaptığı silah satışları geçen yıl 66.3 milyar dolara yükseldi. Uluslar arası silah piyasasının 85.3 milyar dolar olduğu 2011'de ABD'nin satış tutarı toplam pazarın yüzde 75'ine denk geliyor. İkinci sırada ise 4.8 milyar dolarla Rusya geliyor.

2010 yılında ABD'nin uluslar arası piyasaya gerçekleştirdiği silah ihracı 21.4 milyar dolardı.

New York Times'ın haberine göre, Kongre Araştırma Hizmeti (CRS), artan silah ihracatını Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman'a yapılan yüksek miktardaki silah satışlarıyla bağdaştırdı.

CRS'den Richard F. Grimmett ve Paul K. Kerr tarafından yazılan rapora göre, Suudi Arabistan 84 adet ileri teknoloji F-15 satın alacak ve 70 adet F-15'in de teknolojik olarak geliştirilmesi ABD tarafından gerçekleştirilecek. Arabistan'a yapılan satış içerisinde düzinelerce Apache ve Kara Şahin helikopterleri bulunuyor. Anlaşmanın toplam bedeli 33.4 milyar dolara kadar çıkıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri ise ileri teknoloji bir füze savunma sistemi ve radarı için 3.49 milyar dolar ödeyecek. Bunun yanında 939 milyon dolarlık 16 adet Chinook helikopteri satın alınacak.

Umman da, 18 adet F-16 için 1.4 milyar dolar verecek.

ABD'nin gerçekleştirdiği önemli silah satışlarından birini, Hindistan'a verilen 10 adet C-17'yi içeren 4.1 milyar dolarlık anlaşma oluşturuyor. Tayvan'a satılan Patriot füze savunma sistemlerinden de 2 milyar dolar elde edilecek.

Etiketler : , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU