USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 10 Temmuz 2012 Salı 14:01
  • Güncelleme saati: 14:05

Clinton'dan askerlere uyarı

(USASABAH ve Ajanslar)

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile ülkedeki askeri yetkilileri, aralarındaki görüş ayrılıklarını Mısır halkının iyiliği için gidermeye çağırdı.


Vietnam'da konuşan Clinton, Mısır'daki demokratik geçiş sürecinin rayından çıkmaması için iki tarafın birlikte hareket etmesini istedi. Mısır'ı desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Clinton, söz konusu tarafların yoğun bir diyalog sürecine girmeleri gerektiğini söyledi.

Mısır Meclisi, Mahkeme'ye rağmen toplandı

Mısır Halk Meclisi, Anayasa Mahkemesi'nin feshetme kararına rağmen bugün kısa bir toplantı yaptı.

Mısır Halk Meclisi, Anayasa Mahkemesi'nin kararı üzerine geçtiğimiz günlerde feshedilmişti. Mısır'ın yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ise parlamentonun yeniden toplanmasını talep etmişti. Mursi'nin talebini Anayasa Mahkemesi reddetmişti.

Feshetme kararına rağmen Mısır Meclisi bugün kısa bir toplantı yaptı. Mısır Meclisi Başkanı Saad El Katatni, parlamentonun toplantısında milletvekillerine bir konuşma yaptı. El Katatni, toplantıyı feshetme kararına karşı çıkmak için değil, kararı uygulama yollarını aramak için yaptıklarını ifade etti.

Mısırlı milletvekilleri toplantıda El Katatni'nin Anayasa Mahkemesi'nin kararının uygulanmasına yasal yollar aramak için yüksek mahkemeye danışılması önerisini onayladı.

Mısır parlamentosunun toplantısı 5 dakikalık oturum ile sona erdi.


Etiketler : , , ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU