USA SABAH 27 Nisan 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 04 Mayıs 2012 Cuma 10:24
  • Güncelleme saati: 10:28

NATO'ya saldırı tehdidi

(USASABAH)

Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolai Makarov Perşembe günü yaptığı bir açıklamayla NATO'nun Doğu Avrupa'ya inşa edeceği füze savunma sistemine "önleyici saldırı" yapabileceklerini söyledi.


Washington'ın söz konusu planlarında revizyona gitmeden böylesine bir savunma sistemini Avrupa'ya koymalarına izin vermeyeceklerini belirten Makarov, "Durum daha da kötüye giderse önleyici bir saldırı yapılabilir" dedi.

Makarov'un bu sözleri Amerikalı ve NATO yetkililerinin katıldığı uluslar arası bir konferansta dile getirmesi dikkat çekti.

Rusya Savunma Bakanı Anatoly Serdyukov ise "Moskova ve Washington arasındaki görüşmelerden bir şey çıkmıyor. Sorun çözümsüz kalmak üzere" dedi.

Moskova ve NATO'nun füze savunma sistemini birlikte yürütmek için başlattıkları girişim anlık bilgilerin Rusya ile paylaşılmayacağı kararı yüzünden başarısız olmuştu. Rusya projenin bu haliyle eninde sonunda Rus nükleer gücüne zarar vereceğini düşünüyor.

Rusya Genelkurmay Başkanı'nın "tehdit" dolu açıklaması da bu açıdan çözümsüz kalan müzakerelerde ABD'yi ikna etmek için kullanılan bir manevra olarak görülüyor.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU