USA SABAH 19 Haziran 2018 Salı
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 04 Mayıs 2012 Cuma 11:21
  • Güncelleme saati: 16:01

Çinli muhalif Kongre'yi aradı

(USASABAH)

ABD ve Çin arasında kriz yaratan Çinli muhalif Chen Guangcheng ABD Kongresi'nde telefonla bağlanarak Pekin'deki hastane odasından dramatik bir çağrı yaptı.


Kongre'deki olayla ilgili olarak düzenlenen özel oturuma bağlanan Guangcheng' ailesinin hayatından endişe ettiğini ve ABD'ye gelmek istediğini söyledi: "Aile üyelerinin hayatından endişe ediyorum. 10 yıldır hiç rahat edemedim, ABD'ye gelip dinlenmek istiyorum. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile de yüz yüze görüşmek istiyorum. Ondan daha fazla yardım alabilirim"

Geçen hafta ev hapsinden kaçarak ABD'nin Pekin Büyükelçiliği'ne sığınan Guangcheng, Çin'in hayatı ve özgürlüğüne dair verdiği teminat sonrası buradan ayrılarak bir hastaneye yerleşmişti. Sağlık sorunları bulunan muhalif Çinlinin "özgür" bırakılmasındaki en önemli sebeplerden biri ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın Çin'e yaptıkları iki günlük ziyaretti. Krizin büyümesini istemeyen iki ülke de Guangcheng'in serbest bırakılmasıyla sorunu aştıklarını düşündüler. Fakat Guangcheng'in hastaneden ayrıldıktan sonra yakın akrabalarına ve ailesine Çin makamları tarafından yapılan baskıdan haberdar olduğu ve artık bu ülkede yaşamak istemediği öğrenildi.

Cumhuriyetçi milletvekilleri ABD'nin Guangcheng'e sığınma hakkı vermesini istiyor.

Çin: "Yurt dışında eğitim görebilir"

Öte yandan Çin, Guangcheng'ın yurt dışında eğitim görebileceğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yapılan açıklamada, Chen'ın yurt dışında okumak istemesi halinde, her Çin vatandaşı gibi kanunlara göre uygun kanallar, ilgili departmanlar ve prosedürlerle bunu yapabileceği kaydedildi.

Dışişleri sözcülerinden Liu Weimin'in açıklamasında, Chen'ın Pekin'deki bir hastanede şu an tedavi görmekte olduğu belirtildi.


Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU