USA SABAH 23 Mayıs 2018 Çarşamba
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 04 Mayıs 2012 Cuma 15:44
  • Güncelleme saati: 15:46

BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı'nı Azerbaycan devraldı

(CİHAN)

Azerbaycan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) dönem başkanlığını devraldı.


Azerbaycan'ın BM Daimi Temsilcisi Akşin Mehdiyev, konseyin gündeminde uluslararası terör ve Ortadoğu'daki gelişmelerin olacağını söyledi. Azerbaycan topraklarının bir kısmının Ermenistan tarafından işgal altında tutulduğu hatırlatılması üzerine Mehdiyev, "Ermenistan konusu her zaman gündemimizde yer alıyor. Konseyin gündemine gelmesi için şartların hazır olması gerekir. Şu anda bununla ilgili bir çalışma yok." dedi.

Suriye konusunda, BMGK'nin Annan planını desteklediğini belirten Bakü Temsilcisi Mehdiyev sorunların bir an önce çözülmesini temenni etti.

Toplantıya katılan gazetecilerin Azerbaycan'daki bazı basın mensuplarının cezaevinde olduğunun hatırlatması üzerine Mehdiyev "Cezaevinde herkesimden insan olabilir. Kendine gazeteci diyen insanlar da olabilir. Bu durum, Azerbaycan'daki gazetecilerin özgür olmadığını göstermiyor." diye cevap verdi.

Konseyin dönem başkanlığını ABD'den alan Azerbaycan, görevi gelecek ay Çin'e devredecek.

Bu arada Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yarın BM Güvenlik Konseyi'nde konuşması bekleniyor.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan’dan Abdullah Gül yorumu:Şartların oluşmasını bekleyerek, kapalı kapılar ardında pazarlıklar yaparak lider olamazsınız
röportaj arşiv
HAVA DURUMU