USA SABAH 25 Mayıs 2018 Cuma
Güncel
  • Haber giriş tarihi: 04 Mayıs 2012 Cuma 16:21
  • Güncelleme saati: 16:22

Barzani: "F-16'lardan korkmuyoruz"

(CİHAN)

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, merkezi hükümetin ABD'den alacağı F-16 savaş uçaklarını Kürtlere karşı kullanacağını öne sürdü. Barzani, bu uçaklarından korkmadıklarını söyledi.


Erbil'de düzenlenen bir konferansta konuşan Mesut Barzani, bununla birlikte Washington'un Bağdat'la yaptığı savaş uçağı satma anlaşmasının feshedilmesini istedi.

Barzani, her zaman barıştan yana olduklarını fakat Saddam dönemindeki Enfal katliamına hala anlam veremediklerini söyledi. Barzani, "Bizim siyasi tavrımız nettir. Yapılan zulümlere rağmen affedici olduk. Silahlara karşı ise diyalog siyasetini sürdürüyoruz." dedi.

Bu zamana kadar birleşik, demokratik ve federal Irak'tan yana olduklarını vurgulayan Barzani, "Kürtler özgürlük için binlerce şehit verdi. Bundan sonra da kendi kaderlerini belirleyeceklerdir." diye konuştu. Irak'ı bölmeye çalıştıkları suçlamalarına cevap veren Barzani, "Bir daha diktatörlerin sultası altına girmeyiz. Böyle bir şeyin olmaması ve Irak'ın bölünmemesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız." ifadelerini kullandı.

"Kürt Davasının Başarısı için Arap Desteği" adlı kongreye 120 ülkeden temsilcilerin katıldığı belirtildi. Kongrenin genel sekreteri Kazım Habib, vizyonlarının "Irak'ta demokrasinin geliştirilmesi ve Kürtlerin milli haklarının elde edilmesi, Irak'ın diğer unsurlarının kültürel haklarının garanti altına alınması" olduğunu söyledi.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Güncel Haberleri
AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan’dan Abdullah Gül yorumu:Şartların oluşmasını bekleyerek, kapalı kapılar ardında pazarlıklar yaparak lider olamazsınız
röportaj arşiv
HAVA DURUMU